DWÓJKA ZAPRASZA: MACIEJ OBARA QUARTET Z PREMIEROWYM KONCERTEM Z CYKLU „JAZZ.PL” – NA ANTENIE I ONLINE

Podczas najbliższego spotkania pod szyldem „Jazz.PL” zaprezentuje się kwartet saksofonisty Macieja Obary. W programie wieczoru m.in. utwory z płyty „Three Crowns”. Transmisja wydarzenia w piątek 18 czerwca od godz. 18.00 na antenie Dwójki oraz – w formie streamingu wideo – na stronie dwojka.polskieradio.pl oraz Facebooku i kanale YouTube stacji.

Maciej Obara jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jego pierwsze autorskie trio współtworzyli: Maciej Garbowski (kontrabas) oraz Krzysztof Gradziuk (perkusja). W 2007 roku zespół zwyciężył w konkursie Bielskiej Zadymki Jazzowej i nagrał płytę „Message From Ohayo” w Polskim Radiu Katowice. Dyskografia Macieja Obary to kilkanaście albumów nagranych w różnych, często międzynarodowych składach. Na kształt twórczości saksofonisty miała wpływ współpraca z Tomaszem Stańką (2008), wtedy też Obara poznał bratnią duszę, wybitnego pianistę Dominika Wanię, co miało wpływ na późniejszą drogę artystyczną obu muzyków.

Jego dwa ostatnie, jak dotychczas, albumy: „Unloved” (2017) i „Three Crowns” (2019) ukazały się nakładem słynnej niemieckiej wytwórni płytowej ECM. W 2018 roku Maciej Obara otrzymał Fryderyka w kategoriach: „Muzyk jazzowy roku” i „Jazzowy album roku” (za „Unloved”). W tym samym roku przyznano mu nagrodę „Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii Osobowość Roku. 

Tytuł najnowszego albumu kwartetu, czyli „Three Crowns” odwołuje się do najwyższego szczytu Pienin Środkowych. Materiał, zarejestrowany we francuskim studiu La Buissonne w marcu 2019 r., to sześć premierowych kompozycji autorstwa lidera zespołu oraz dwie interpretacje utworów polskiego kompozytora muzyki poważnej, współczesnej i religijnej Henryka Mikołaja Góreckiego (1993-2010). Obara poznał rodzinę Góreckich podczas swojego pobytu w Katowicach, w których żył i tworzył słynny artysta. Jego spadkobiercy po raz pierwszy wyrazili aprobatę dla interpretacji utworów Góreckiego przez przedstawiciela muzyki improwizowanej.

Obara zmierzył się z dwiema kompozycjami Góreckiego – pierwszą częścią suity „Trzy utwory w dawnym stylu” (1963) oraz „Małe requiem dla pewnej Polki” (1993). Saksofonista wraz z członkami swojego kwartetu – Dominikiem Wanią, Ole Mortenem Våganem oraz Gardem Nilssenem – dodał dziełom Góreckiego intensywności umiejscawiając utwory w stylistyce współczesnego jazzu.

Podczas koncertu w audycji „Jazz.PL” Maciej Obara Quartet wystąpi w składzie: Maciej Obara – saksofon altowy, Dominik Wania – fortepian, Max Mucha – kontrabas,Michał Miśkiewicz – perkusja. Gospodarzem wieczoru będzie Piotr Metz.

  • Transmisja koncertu w piątek 11 czerwca o godz. 18.00 na antenie Dwójki, a także
    w formie streamingu wideo na: stronie internetowej dwojka.polskieradio.pl oraz Facebooku i kanale YouTube stacji.