MARCIN MARKOWICZ I JAKUB JAKOWICZ – NIEOCZYWISTE DUETY SKRZYPCOWE W „DOMÓWCE Z DWÓJKĄ”

– Zapraszam na spotkanie muzyczne, podczas którego wystąpię z moim przyjacielem Kubą Jakowiczem. W „Domówce z Dwójką” zagramy dla Państwa kilka duetów. Będą to kompozycje Berio, Bartóka, Leclaira oraz moje duety, a na finał szalony „Moz-Art” Schnittkego – zapowiada skrzypek Marcin Markowicz. Emisja wydarzenia w sobotę 19 czerwca o godz. 19.00 – na antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz stronie internetowej dwojka.polskieradio.pl, Facebooku i kanale YouTube stacji. 

Jakub Jakowicz jest solistą, kameralistą i pedagogiem. Studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie ojca – Krzysztofa Jakowicza. Był również ostatnim uczniem jednego z twórców polskiej szkoły skrzypcowej – prof. Tadeusza Wrońskiego. Koncertuje od 11 roku życia. Występował jako solista z wieloma renomowanymi polskimi i europejskimi orkiestrami. Współpracował z takimi dyrygentami, jak: Pinchas Steinberg, Jerzy Semkow, Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Yan Pascal Tortelier, Eiji Oue, Krzysztof Penderecki, Agnieszka Duczmal, Michaił Jurowski i Marc Minkowski.

W latach 2008-2014 był prymariuszem Lutosławski Quartet, natomiast od 2006 roku jest członkiem Zehetmair Quartet. Laureat licznych nagród, m.in. Paszportu „Polityki”, Medalu Towarzystwa Lutosławskiego przyznawanego w uznaniu zasług w promowaniu muzyki kompozytora. Nagrywa dla ECM, Polskiego Radia, Naxos, CD Accord. Uczy gry skrzypcowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Dzięki uprzejmości Fundacji Jerzego Semkowa gra na instrumencie braci Grand z 1859 roku.

Marcin Markowicz jest koncertmistrzem Orkiestry Polskiego Radia, skrzypkiem Lutosławski Quartet, Młynarski-Masecki Jazz Band oraz dyrektorem artystycznym Festiwalu Ensemble. Studiował w Lubece, Warszawie i Bostonie. Jako solista współpracuje z orkiestrami symfonicznymi pod dyrekcją m.in. Jacka Kaspszyka, Giancarlo Guerrero, Georga Tchitchinadze, Nicolae Moldeveanu, Michała Klauzy, Agnieszki Duczmal. Koncertował w większości krajów Europy oraz w USA, Ameryce Południowej, Azji i Afryce. Nagrywa dla Naxos, CD Accord, Dux, Odradek oraz dla Polskiego Radia. Wraz z Marcinem Maseckim prowadzi serię koncertów kameralnych w Teatrze Studio. Wykonawcami jego utworów są m.in. Patricia Kopatchinskaja, Sol Gabetta, Kwartet Śląski, Lutosławski Quartet, Szymanowski Quartet, Polish Cello Quartet, Agata Szymczewska, Paul Gulda, Mats Lidström, Jakub Jakowicz, Alexander Gebert. 

– „Domówka z Dwójką” to niezwykła inicjatywa Polskiego Radia, dzięki której macie Państwo okazję zobaczyć, jak wygląda nasze życie prywatne, niekoncertowe. Przez moje mieszkanie przewinęło się wielu muzyków, z którymi graliśmy, spędzając miło czas w długich i ciężkich miesiącach pandemii. Cieszę się bardzo, że będę mógł zagrać z Kubą, z którym występujemy od lat w różnych konfiguracjach, między innymi w kwartecie – mówi Marcin Markowicz. – Zapraszam na koncert w moim mieszkaniu. Mam nadzieję, że będzie domowo – dodaje.

  • Transmisja koncertu w sobotę 19 czerwca o godz. 19.00 – na antenie Programu 2 Polskiego Radia, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube stacji.