JoséSong „Bielany akustycznie”: Polskie klasyki w nowym wydaniu

Od 2 września 2023 na serwisach streamingowych można usłyszeć słynne polskie piosenki w nowych wyjątkowych wersjach, za które odpowiadają muzycy grupy Felivers.
Na płycie „Bielany akustycznie” usłyszymy jedenaście wyjątkowych utworów w klimatycznej odsłonie, które zostały nagrane w Kofeina Music, a za ich realizację i produkcję odpowiedzialni są członkowie zespołu Felivers – Miłosz Fergiński i Konrad Jażdżyk. Warto też podkreślić, że Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu objęło płytę patronatem honorowym.

Dlaczego warszawskie Bielany? Bo ta dzielnica przyciąga wielu artystów, dla których bielański klimat stał się miejscem inspiracji. To tutaj powstawały polskie piosenki, które od dekad poruszają nasze serca. Nie wszyscy wiedzą, że właśnie na Bielanach powstała piosenka „W moim magicznym domu” z repertuaru Hanny Banaszak.

To jest piosenka o tych domach na Barcickiej, Lubomelskiej i Cegłowskiej, które znałam jak własną kieszeń. Dla mnie to była esencja bezpieczeństwa. Czasem znałam te domy, bo tam mieszkali moi koledzy z dzieciństwa. (…) Ta piosenka to emanacja moich uczuć do Bielan. I chyba dlatego wszyscy lubią tę piosenkę, bo opowiada o bezpiecznym kawałku świata – opowiada Magda Czapińska,autorka tekstu piosenki, która od zawsze mieszka na Bielanach. Trzeba też dodać, że autorem muzyki jest Janusz Strobel – kompozytor i gitarzysta, który przez pewien czas był mieszkańcem Bielan.

Z kolei Marek Dutkiewicz, mieszkaniec Wawrzyszewa, napisał wiele piosenek należących do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej, m.in. „Aleją gwiazd”, „Szklana pogoda”, „Dmuchawce, latawce, wiatr”, „Jolka, Jolka pamiętasz?”. Sąsiadami Dutkiewicza byli także Anna Jantar, Jarosław Kukulski i ich córka,Natalia Kukulska, co oznacza, że przy ul. Reymonta 21 powstały największe muzyczne hity lat 70.! Natomiast na początku lat dziewięćdziesiątych w małym domku przy ulicy Kleczewskiej powstał tekst do piosenki, która osiągnęła największy sukces za granicą. W 1994 roku Jacek Cygan napisał tekst do muzyki Stanisława Syrewicza, a utwór „To nie ja” zaśpiewała Edyta Górniak zdobywając zaszczytne, drugie miejsce na festiwalu Eurowizji.

Od lat 80. na Chomiczówce mieszkał Andrzej Brzeski – bard, autor piosenek i aktor. Pracował także w Bielańskim Ośrodku Kultury, gdzie tworzył i prowadził wydarzenia artystyczne. Jeśli mowa o Bielańskim Ośrodku Kultury, nie możemy zapomnieć o Hannie Rek-Wyrobek, piosenkarce, której szlagiery „Gdy mi Ciebie zabraknie”, „Augustowskie noce” czy „Złoty pierścionek” nucimy do dziś. Wokalistka przy Goldoniego 1 prowadziła „Salonik Artystyczny”, do którego zapraszała znane osobowości polskiej sceny muzycznej. W BOK-u założyła też studium piosenki, w którym młodzież rozwijała muzyczne pasje. Swoje miejsce na Bielanach odnalazła także Olga „Kora” Sipowicz. Od 2000 mieszkała przy ul. Płatniczej – w sercu Starych Bielan.

Jeśli jesteście fanami polskiej muzyki lub po prostu chcecie poczuć niepowtarzalny klimat warszawskiej dzielnicy Bielany, słuchając niezwykłych wersji polskich hitów śpiewanych przez zdolne wokalistki, laureatki Festiwalu JoséSong, koniecznie posłuchajcie hitów polskiej sceny muzycznej w nowych ciekawych wersjach.

Więcej: www.josesong.pl

Album w serwisach streamingowych:
https://link.emuze.me/josesongbielanyakustycznie