Premiera albumu „Lipcowi” grupy Żurkowski już w lipcu 2023!

Album powstał we współpracy z Instytutem Pileckiego z okazji 77. rocznicy Obławy Augustowskiej. 

Utwory zaprezentowane na krążku inspirowane są prawdziwymi historiami ofiar, opowiedzianymi przez świadków tamtych wydarzeń. 

W ramach projektu powstało 10 utworów zagranych premierowo podczas specjalnego koncertu, który odbył się w lipcu 2022 w Augustowie. Teraz przyszedł czas, by mogły zostać usłyszane przez szerszą publiczność i uwiecznione w postaci studyjnego albumu, na który artysta zaprosił m.in. Olenę Yanchuk, Meek, Oh Why?, Anę Andrzejewską, Swiernalis-a czy Roberta Cichego.

“Skala Obławy Augustowskiej była ogromna – w ciągu tygodnia setki osób przepadły bez wieści, a dzisiaj wciąż mało kto w Polsce o tym wie. Ja też nie wiedziałam, bo po prostu w ogóle się o tym nie mówiło. Bardzo się cieszę, że mogę zrobić cokolwiek, żeby przywrócić pamięć tym ludziom. Pokazać, że istnieli naprawdę, że nie udało się do końca wszystkiego zamieść pod dywan. Historie Lipcowych niesamowicie mnie poruszyły i wspaniale jest móc podzielić się nimi w piosenkach. Zwłaszcza z takimi utalentowanymi muzykami, jak chłopcy z zespołu Żurkowski. To była przyjemność tworzyć z nimi i naprawdę jestem z tej płyty bardzo dumna.” – opowiada Aleksandra Górecka, autorka tekstów na płycie „Lipcowi”.

„Obława Augustowska to historia młodych ludzi, pełnych pasji i planów na przyszłość, których Sowieci zamordowali w czasie, kiedy wojna już się skończyła. Zbrodni dokonano na Polakach podejrzanych o postawy patriotyczne, o przynależność do Armii Krajowej i antykomunistycznego podziemia. Z punktu widzenia sowieckich okupantów i ich kolaborantów to właśnie oni stanowili największą przeszkodę w utrwalaniu systemu komunistycznego. Historia Obławy to również opowieść o rodzinach ofiar, które przez ponad 50 lat nie mogły głośno upomnieć się o prawdę o swoich zaginionych bliskich. Zastraszane i prześladowane przez PRL-owskie służby bezpieczeństwa musiały milczeć i jedynie w ukryciu mogły pielęgnować pamięć o zaginionych. Dzisiaj już się nie boimy i mamy odwagę mówić głośno o tej największej zbrodni dokonanej na Polakach po II wojnie światowej! Warto podkreślić, że Obława Augustowska nie ma wymiaru jedynie lokalnego – to ważna część ogólnopolskiej pamięci, naszej wspólnej tożsamości.” – mówi profesor Magdalena Gawin, Dyrektor Instytutu Pileckiego.

„LIPCOWI to jeden z najważniejszych projektów historyczno–kulturalnych w regionie. Misją Instytutu Pileckiego w Augustowie jest współpraca z rodzinami ofiar oraz pielęgnowanie pamięci o Obławie z lipca 1945. LIPCOWI to właśnie efekt tej ścisłej i wzajemnej współpracy, z którego dumni są zarówno bliscy ofiar jak i mieszkańcy naszego regionu”. – mówi Aleksandra Czerobska, Pełnomocnik Dyrektora Instytutu Pileckiego ds. upamiętnienia Obławy Augustowskiej.

Tak o genezie powstania płyty mówi Łukasz Żurkowski: 

„Jako dzieciak każde wakacje spędzałem u mojego wujostwa pod Augustowem. Pamiętam nasze wyprawy ze Swiernalisem i kumplem Dawidem – włóczyliśmy się po tamtejszych ulicach. Byłem też harcerzem i wiele razy biwakowałem w Puszczy Augustowskiej. Pamiętam jak pewnej nocy zostałem w lesie kompletnie sam, żeby zdobyć sprawność harcerską. Bardzo się wtedy bałem. Bałem się wiatru, trzasku połamanej gałęzi. Nie jestem w stanie wyobrazić sobie tego, jak ogromny strach musieli czuć ludzie, którzy tam zginęli. Obława Augustowska była ogromną tragedią. Zostawiła po sobie rany, które nie miały nawet szansy się zabliźnić. Dlatego trzeba o tym mówić!

Do współpracy nawiązał też Swiernalis: ,,Lubię Suwałki, w których się urodziłem, ale Augustów zawsze wydawał mi się bliższy. Spędziłem tu dzieciństwo i dorastałem. Pierwsza miłość, bieganie po zamarzniętej rzece z kolegami, niezliczone ilości godzin nad jeziorem, nastoletnie przygody, pierwsze bijatyki… Do dzisiaj mam tam babcię i dużą część rodziny. Drugą babcię odwiedzam na augustowskim cmentarzu. W zasadzie wystarczyłoby pewnie przesunąć czas o kilkadziesiąt lat wstecz, a trudna historia, o której śpiewamy z Łukaszem, mogłaby traktować o nas. Na przekór temu, niezależnie od tego czy to zima, czy lato – ładuję się energią tego pięknego, portowego miasta, które pozwala mi wierzyć, że gdzieś tam w głębi, jakaś malutka moja część potrafi generować dobro.”

Płyta Lipcowi ukaże się nakładem Mystic Production.

W ramach albumu nagrane i zaprezentowane zostały trzy single:

Żurkowski feat. Robert Cichy ,,Nad Nettą”:  https://www.youtube.com/watch?v=aK7XTOaLqgI 

Żurkowski ,,Leokadia”:

Żurkowski feat. Swiernalis ,,Piwnica u Dowgierdów”:

Social media Instytutu:

FB: https://www.facebook.com/InstytutPileckiego 

Instagram: https://www.instagram.com/instytutpileckiego/

WWW: https://instytutpileckiego.pl/pl