Renata Lewandowska „Dotyk”, premiera 4 listopada 2022 r. LP + CD!

Archiwa muzyczne Polskiego Radia skrywają prawdziwe perełki! Czasem trzeba zbiegu kilku nieoczywistych wątków, by takie nagrania dotarły do szerokiego kręgu słuchaczy. To właśnie historia płyty „Dotyk” Renaty Lewandowskiej!

W 2015 roku, kilkunastoletni wówczas Krystian Zieliński usłyszał i zobaczył Renatę Lewandowską w telewizyjnych nagraniach z opolskiego festiwalu w roku 1977. Przez kilkanaście miesięcy poszukiwał kontaktu do Artystki, którą odnalazł dopiero w 2017 roku w… USA, jako malującą artystkę Renatę Roberts, która śpiewać przestała czterdzieści lat wcześniej.

W ten sposób zainspirował Polskie Radio do poszukiwań  w Archiwum nigdy nie wydanych nagrań Renaty Lewandowskiej, a Artystka zgodziła się na  ich upublicznienie. Na stronach Internetowych serwisów Soundcloud i Youtube – zupełnie niezależnie – trafili na nie Maciej Zambon z berlińskiej wytwórni The Very Polish Cut Outs i Łukasz Wojciechowski z brytyjskiego Astigmatic Records, którzy natychmiast wyrazili ochotę współpracy z Polskim Radiem przy kreowaniu wydawnictwa.  Tak zrodził się pomysł płyty  „Dotyk”

Jedynym nagraniem wcześniej opublikowanym (na singlu, w roku 1978), spośród na niej umieszczonych, jest piosenka „Dotykiem chcę dziś poznać wszystko”. Pozostałe osiem utworów, to odnalezione w Archiwum Polskiego Radia, wcześniej niepublikowane na płytach piosenki stworzone przez najbardziej wziętych kompozytorów i autorów tekstów tamtych czasów, nagrane w latach 1974-1978.

Muzyka wykonywana przez Renatę Lewandowską w latach 70. ubiegłego stulecia nie wpisywała się w panujące wówczas w Polsce trendy. A Lewandowska była świetną wokalistą soulową z niezwykłym głosem, wykonującą ciekawe tekstowo utwory w towarzystwie znakomitych muzyków. Niestety całość była zbyt oryginalna, jak na zaściankowość ówczesnej polskiej sceny muzycznej. I choć charakterystyczny głos Lewandowskiej słychać w takich opolskich przebojach, jak „Ach co to był za ślub” (1970), czy „Radość o poranku” (1974), to jednak była tam tylko tłem dla innych, wcale od niej nie bardziej interesujących wykonawców.

Naprawdę wzruszona i zaciekawiona młodymi ludźmi zafascynowanymi jej twórczością sprzed ponad czterdziestu lat, Renata Roberts pojawiła się w towarzystwie Jerzego Suchockiego, kompozytora utworu „Dotykiem chcę dziś poznać wszystko”, w Agencji Muzycznej Polskiego Radia, w roku 2019, podczas wizyty w Polsce. Od tej chwili wiadomo było już, że płyta pojawi się na pewno. Ostatecznie winyl „Dotyk” ujrzał światło dzienne w październiku 2020 roku, trafiając do kanonu „płyt kultowych”. Cały wyprodukowany nakład rozszedł się błyskawicznie.

Odpowiadając na liczne pytania i prośby, po dwóch latach, 4 listopada 20022 do sklepów trafi wznowienie płyty winylowej (tym razem w kolorze turkusowym korelującym z okładką) oraz materiał z płyty „Dotyk” na kompakcie!

Tracklista (CD, LP):

  1. Magia szos 5:44 (Strona A LP)

  2. Kochaj tę dziewczynę 3:37 (Strona A LP)

  3. Lato tego roku 4:24 (Strona A LP)

  4. Dotykiem chcę dziś poznać wszystko 5:22 (Strona A LP)

  5. Czas pożegnań 4:04 (Strona B LP)

  6. Nawet nie wiemy czy była to miłość 5:05 (Strona B LP)

  7. Okno 3:39 (Strona B LP)

  8. Kropelka egoizmu 3:59 (Strona B LP)

  9. Olbrzymi twój cień 3:52 (Strona B LP)