PREMIERA: PIĘKNA PODRÓŻ W CZASIE, PŁYTA „WODECKI JAZZ ’70 – DIALOGI” / 4.06

Jest tu wszystko, co lubimy. Jest podróż w czasie. Jest Zbigniew Wodecki, ale uwaga – taki, jakiego nie znaliśmy. I jest wyjątkowa relacja, stworzona między znalezionymi w archiwach materiałami, a współczesnym głosem polskiego jazzu. To istota tego albumu, zrobionego niemal na granicy artystycznego szaleństwa. W 2021 roku, czyli cztery lata od śmierci Zbigniewa Wodeckiego, twórczość artysty okazuje się niezmiennie świeża i inspirująca, szczególnie ta jej część, która dopiero teraz staje się szerzej znana.  

No bo jak to – Wodecki i jazz?! 

Ten niecodzienny projekt muzyczny łączy archiwalne nagrania kompozycji Zbigniewa Wodeckiego oraz ich interpretacje, które zaproponowali znakomici muzycy polskiej sceny jazzowej. Stylistycznie płyta pokazuje jazz lat 70-tych, kiedy artysta komponował i bawił się ekstrawagancko głosem, przede wszystkim jednak grał na skrzypcach z orkiestrami Jerzego Miliana czy Andrzeja Trzaskowskiego, a swoje autorskie utwory nagrywał w Polskim Radiu.  

Zaproszeni do projektu goście, m.in. Henryk Miśkiewicz, Leszek Możdżer, Marek Napiórkowski, Michał Tokaj oraz Michał Barański i Paweł Dobrowolski, wybrali sobie po jednym z utworów Zbigniewa Wodeckiego do autorskiej aranżacji. Materiały sprzed lat udostępniło na licencji Archiwum Polskiego Radia, a te współczesne powstały podczas sesji nagraniowej z grudnia 2020 i początku 2021 roku. Płyta ukazuje się na CD, od 30 lipca będzie dostępna również na winylu. 

Właśnie spełnia się jedno z moich marzeń. Przedstawiam Państwu szalonego muzycznie Zbigniewa Wodeckiego z niezwykłych czasów! Uwielbiam całą, niezwykle różnorodną twórczość Taty, szczególnie z lat 70-tych. To nie tylko klimat tamtych „szalonych” lat, to wielka przestrzeń muzyczna, w której Tata artystycznie się poszukiwał. Wyobraźmy to sobie… Chwilę po szkole muzycznej zostaje zaproszony przez Marka Grechutę do zespołu Anawa, gra z Ewą Demarczyk, w Piwnicy Pod Baranami, z orkiestrami Polskiego Radia, z big-bandem Jerzego Miliana. Komponuje, nagrywa płytę „1976” i wygrywa ważne festiwale muzyczne lubianymi i charakterystycznymi dla siebie utworami, jak „Strach na wróble”, „Izolda” czy „Wspomnienia tych dni”. A w międzyczasie… powstaje taki kapitalny jazz! Wybrałam na tę płytę utwory i kompozycje z tamtych lat, zwariowane i znakomite, do których nagraliśmy z naszymi gośćmi, wspaniałymi jazzmanami, ich nowe aranżacje. To jeszcze inna muzyczna twarz Zbigniewa Wodeckiego – instrumentalny jazz. Z radością i pozdrowieniami,
Kasia Wodecka-Stubbs 

ARTYŚCI:  

Henryk Miśkiewicz – saksofon 

Leszek Możdżer – fortepian 

Marek Napiórkowski – gitary 

Michał Tokaj – fortepian  

Michał Barański – kontrabas 

Paweł Dobrowolski – perkusja 

Nad remasteringiem i całością dźwięku pracował Jacek Gawłowski. Kierownictwo muzyczne – Michał Tokaj. Grafikę stworzył Krzysztof Kuki Iwański.  

Kompozycje i wykonania archiwalne: Zbigniew Wodecki 

Zespół wokalny: Alibabki 

Archiwalne nagrania Polskiego Radia: Orkiestra PRiTV pod batutą Andrzeja Trzaskowskiego, Jana Pruszaka i Edwarda Dyląga dzięki uprzejmości Agencji Muzycznej Polskiego Radia 

Producent albumu: Twist On Productions – Kasia Wodecka Stubbs. 

TRACKLISTA PŁYTY „WODECKI JAZZ ’70 – DIALOGI”: 

1. Fantazja – Zbigniew Wodecki  

2.  Dialogi – Zbigniew Wodecki, Leszek Możdżer 

3. Ballada o Nieznajomych – Henryk Miśkiewicz  

4. Introwizja – Henryk Miśkiewicz, Paweł Dobrowolski 

5. Etiuda na głos i skrzypce – Zbigniew Wodecki, Leszek Możdżer 

6. Fantazja – Michał Tokaj 

7. Wariacje na temat Tanców Rumuńskich – Zbigniew Wodecki  

8. Dzielę z Tobą Dzień na Dwoje – Marek Napiórkowski 

9. Dzielą z Tobą Dzień na Dwoje – Włodzimierz Nahorny, Zbigniew Wodecki 

10. Etiuda na Big Band i Skrzypce – Zbigniew Wodecki, Michał Tokaj 

11. Ballada o Nieznajomych – Zbigniew Wodecki 

Link zakupu płyty CD i winyla: https://mystic.pl/search.php?text=wodecki