PIANO DAY 2019 – Podwójne święto w Poznaniu

Nie jeden, lecz dwa dni potrwa w tym roku świętowanie Piano Day w Poznaniu. Podczas trzeciej edycji imprezy wystąpi aż pięciu pianistów, których korzenie sięgają nie tylko muzyki klasycznej, ale i jazzu, bluesa, rocka, indie-popu, a nawet… techno. Wśród wykonawców znaleźli się Michał Kmieciak, Wojtek Szczepanik, Ivan Muela, M.Szczwanhy i Szymon Siwierski.


Koncertowy fortepian ma 88 klawiszy. Stąd wybór 88. dnia roku na Piano Day. Pomysł, by uhonorować ten niezwykły instrument specjalnym świętem rzucił w 2015 roku kompozytor i pianista Nils Frahm. Skromna z początku akcja zaczęła rozrastać się o kolejne wydarzenia i szybko przybrała ogólnoświatowe rozmiary. W ubiegłym roku Piano Day dotarł już do 90 miast Europy, Azji, Afryki, Ameryki i Nowej Zelandii. Poznań był obok Warszawy i Krakowa pierwszym miastem w Polsce, które włączyło się w akcję. Tegoroczna edycja w stolicy Wielkopolski zapowiada się niezwykle ciekawie.

WARSZTATY W ESTRADZIE
Tegoroczny Piano Day rozpoczną warsztaty dla dzieci, które odbędą się o godz. 16 w Scenie na Piętrze. Poprowadzi je Adam Brzozowski, ceniony kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, pianista i DJ, w przeszłości związany z zespołem Snowman. Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie organizatora – Estrady Poznańskiej – przy ul. Masztalarskiej 8.

WŁASNE KOMPOZYCJE I HOŁD DLA KOMEDY
Główny koncert Piano Day 2019 odbędzie się w Starym Browarze. Niecodzienną atmosferę zagwarantują nie tylko unikalne wnętrza Słodowni+1, ale i przede wszystkim kompozycje znakomitych artystów. Wśród gwiazd imprezy znalazł się Michał Kmieciak, autor jednej z pierwszych płyt contemporary classical w Polsce „Love Lost”. Po raz pierwszy od 2 lat wystąpi w Poznaniu Wojtek Szczepanik – artysta, którego płyta „Instinct” wydana została przez szwedzką wytwórnię 1631 Recordings. Z Londynu do Poznania przyleci Ivan Muela, multiinstrumentalista, który wydaje nie tylko płyty fortepianowe, ale i ambientowe. Podczas głównego koncertu zagrają także poznaniacy, którzy właśnie rozpoczynają solowe kariery: M. Szczwany, rockowa pianistka, wykonująca również jazz, blues i muzykę klasyczną i Szymon Siwierski, znany m. in. z zespołów Swiernalis i MIST.
Artyści zagrają nie tylko własne utwory, ale i oddadzą muzyczny hołd wybitnemu poznańskiemu pianiście i kompozytorowi: Krzysztofowi Komedzie. Wstęp na koncert, który rozpocznie się 29 marca o godz. 19.30 będzie wolny. Wydarzenie połączone będzie z rozpoczynającym się o 18 wernisażem wystawy najlepszych okładek płytowych Konkursu 30/30.

TAPERZY NAD WARTĄ
Dogrywkę Piano Day ubarwi klasyka kina i zapomniany już nieco fach taperów. Muzyka do legendarnego filmu Fritza Langa „Zmęczona śmierć” powstawać będzie w Klubokawiarni Meskalina, a za poszczególne części filmu odpowiadać będą Michał Kmieciak, Ivan Muela, Szymon Siwierski i M. Szczwany, którzy zilustrują i wzmocnią obraz dźwiękami pianina. Projekcja, która już nigdy się nie powtórzy rozpocznie się 30 marca o godz. 19.