„Miód i dym” – przedpremierowy odsłuch nowej płyty Anity Lipnickiej w Studio U22

W środę 15 listopada, w Studio U22 odbyło się kolejne spotkanie w ramach „Piątków z Nową Muzyką”. Tym razem, gwiazdą wieczoru była Anita Lipnicka, jedna z najbardziej cenionych polskich wokalistek. Artystka zaprezentowała materiał ze swojej najnowszej płyty „Miód i dym” nagranej z udziałem zespołu The Hats.

Szósta płyta w solowym dorobku Anity Lipnickiej zawiera 14 piosenek (w tym single „Ptasiek” oraz „Z miasta”), do większości których teksty i muzykę napisała Anita Lipnicka; znajduje się tu też kilka kompozycji zespołowych oraz trzy autorstwa Johna Portera. Album swoją oficjalną premierę ma 17 listopada 2017 roku.

Spotkanie w Studio U22 zostało podzielone została na dwie części, a rozmowę z artystką poprowadził Piotr Metz z radiowej Trójki. Anita Lipnicka opowiedziała powstawaniu albumu „Miód i dym” w otoczeniu przyrody i natury, podczas spontanicznych wyjazdów z grupą The Hats nad jezioro w Górach Sowich. Artystka wspomniała również o swoich inspiracjach oraz o poszukiwaniu natchnienia, przekonując zgromadzonych w Studio U22 gości, jak Leonard Cohen nieustannie inspiruje ją do wyrażania siebie poprzez muzykę i słowo. Podczas rozmowy zaprezentowano także 6 utworów, które znalazły się na najnowszym wydawnictwie Lipnickiej, w tym przedpremierowo klip do utworu  „Raj”.

Druga część spotkania dotyczyła aspektów technicznych. Arek Szweda (SVEDA AUDIO) i Łukasz Fikus (LAMPIZATOR) opowiedzieli o najwyższej klasy sprzęcie, który zapewnili na ten wyjątkowy wieczór. Z kolei Piotr Metz i Anita Lipnicka zaprosili do rozmowy Łukasza Olejarczyka, z którym rozmawiali o realizacji dźwięku oraz produkcji albumu  „Miód i dym”.

Po części oficjalnej Anita Lipnicka założyła podpis na ścianie Studia U22 oraz zrobiła pamiątkowe zdjęcia. Atmosferę umilił partner spotkania – Wyborowa Pernod Ricard, który serwował drinki na bazie nowego whisky typu single malt pod znakiem Ballantine’s.

Spotkanie odbyło się w ramach inicjatywy ZPAV – Piątki z Nową Muzyką. Jest to inicjatywa światowej branży muzycznej, której celem jest wprowadzenie wspólnego światowego dnia premier muzycznych. Projekt został uruchomiany 10 lipca 2015 roku. Od tego dnia na całym świecie nagrania pojawiają się w sprzedaży w tym samym momencie – w piątki o godzinie 00.01 czasu lokalnego. Dotyczy to zarówno internetowych serwisów muzycznych, jak i tradycyjnych sklepów.

ZPAV, działając na rzecz rozwoju rynku muzycznego, rozpoczął cykle spotkań „Piątki z nową muzyką”, na których prezentowane są premierowo lub przedpremierowo materiały z nowych na polskim rynku albumów muzycznych. Spotkania te skierowane są do mediów, a także przedstawicieli branży muzycznej. Studio U22, włączając się w tę inicjatywę, chce budować miejsce otwarte na każdy rodzaj muzyki, gdzie promuje się nowości, miejsce przyjazne zarówno wielkim gwiazdom jak i początkującym artystom.