Znany jest skład jury 26. Yach Film Festiwal

8 grudnia 2017 startuje 26. Yach Film Festiwal. Znany już jest skład jury tegorocznego konkursu, na czele którego stanie Yach Paszkiewicz – reżyser i ojciec polskiego teledysku. W tym roku produkcje zgłoszone do konkursu oceniać będą: Jan Komasa, Tomasz Żąda i Łukasz Rusinek.

Skład jury to jak zwykle dobrze wyważone połączenie doświadczonych i szanowanych twórców. To będzie wyjątkowo mocny festiwal w Opolu z naprawdę mocnym zestawem teledysków – mówi Yach Paszkiewicz, który jest  twórcą Yach Film Festiwal.

Yach Paszkiewicz produkcją teledysków zajął się w 1990 roku. Pierwszy wykonał kamerą 8 mm dla zespołu Oczi Cziorne do piosenki „Kryminał”. Kręcił pierwsze teledyski Elektrycznych Gitar, m.in. „Głowy Lenina” oraz wideoklip zespołu „Kat” – jeden z niewielu w ich karierze. Autor ponad czterystu teledysków. Współpracował m.in. z takimi wykonawcami jak De Mono, Kult, Kazik Staszewski, Apteka, Maciej Maleńczuk, Wojciech Waglewski, Hey, Budka Suflera, Formacja Nieżywych Schabuff, Big Cyc, Czarno-Czarni oraz Majka Jeżowska.

Jan Komasa to jeden z najzdolniejszych i najczęściej nagradzanych filmowców młodego pokolenia. Ukończył Wydział Reżyserii Łódzkiej Szkoły Filmowej. W 2003 r. nakręcił etiudę „Fajnie, że jesteś”, która nagrodzona została na Festiwalu Filmowym w Cannes, w sekcji Cinéfondation. W wieku 23 lat wyreżyserował jedną z trzech części filmu „Oda do Radości”, wielokrotnie prezentowanego na polskich i zagranicznych festiwalach. Jego „Sala samobójców” stała się filmem kultowym, zdobywając przy tym wiele prestiżowych nagród na polskich i zagranicznych festiwalach.

Tomasz Żąda jest dziennikarzem muzycznym, znanym z radia i telewizji. Stworzył muzykę do kultowych programów telewizyjnych „Luzu” i „Roweru Błażeja”. Jego głos najczęściej można usłyszeć w Trójce, gdzie prowadzi obecnie audycję „Nocna Polska”. Przed laty był gospodarzem poniedziałkowego wydania magazynu „Brum”.

Łukasz Rusinek zajmuje się tworzeniem grafiki i animacji. Stara się w oryginalny sposób łączyć obraz z muzyką. Tworzy teledyski dla takich artystów takich jak Grubson, Lao Che, Vavamuffin, czy folk punkowy kolektyw R.U.T.A., a także wizualizacje koncertowe i spoty telewizyjne. Jego teledysk do utworu „Telehon” Pablopavo zdobył nagrodę za najlepszy debiut na Yach Film Festiwal. W latach 2010 i 2011 zdobył festiwalu kolejne dwie nagrody – za najlepszą animacje i najlepszy wideoklip dla dzieci.

Tegoroczny festiwal potrwa do 10 grudnia i po raz pierwszy odbędzie się w Opolu. Gospodarzem wydarzenia będzie Muzeum Polskiej Piosenki, które wspólnie z Netroom.Pro jest także współorganizatorem. Szczegóły na stronie www.yff.pl.