DWÓJKA OTWIERA NOWĄ SCENĘ KONCERTOWĄ W CYKLU „JAZZ.PL” – NA POCZĄTEK KWARTET KAZIMIERZA JONKISZA

Program 2 Polskiego Radia inauguruje w audycji „Jazz.PL” cykl koncertów ze Studia S-3. Na początek występ legendy jazzowej perkusji – Kazimierza Jonkisza z zespołem. Premiera koncertu w piątek 29 stycznia o godz. 18.00. Transmisja wydarzenia na antenie Dwójki oraz – w formie streamingu wideo – na stronie internetowej i Facebooku stacji, a także na kanale YouTube Polskiego Radia.

 Występem kwartetu Kazimierz Jonkisz ENERGY Program 2 Polskiego Radia kontynuuje cykliczne spotkania na antenie i w Internecie z najlepszym polskim jazzem w koncertowym wydaniu. Od najbliższego piątku będą się one odbywać również w studiach koncertowych publicznego nadawcy. Wszystkie premierowe wydarzenia transmitowane będą w piątkowym, wieczornym paśmie „Jazz.PL”. – Dwójka to również jazz, stale obecny na naszej antenie i zawsze w najlepszym wydaniu. Żadne inne radio nie transmituje i nie produkuje zarazem koncertów jazzowych. To pokazuje, jak ważnym gatunkiem dla Programu Drugiego jest – obok muzyki poważnej – właśnie jazz – mówi Małgorzata Małaszko, dyrektor radiowej Dwójki. ​Przypomnijmy, że w piątkowym paśmie jazzowym Dwójka nadawała do tej pory m.in. premierowe koncerty z NOSPR oraz emitowała występy z archiwum Polskiego Radia. Będą się one pojawiać w przyszłości – na zmianę z własnymi produkcjami koncertowymi stacji.

Kazimierz Jonkisz to mistrz jazzowej perkusji, kompozytor, lider, pedagog. Ukończył Wydział Instrumentalny AM w Katowicach. Początkowo grał w zespole dixielandowym, z którym odnosił sukcesy na festiwalu Jazz nad Odrą. Po studiach związał się muzycznie ze Zbigniewem Namysłowskim, z którym nagrał słynny album „Winobranie” (1973). Współpracował ze Studiem Jazzowym Polskiego Radia, Kwintetem Włodzimierza Nahornego, grupami Jazz Carriers i Novi Singers, Tomaszem Stańką, Michałem Urbaniakiem. W 1978 roku założył zespół z Krzesimirem Dębskim, Andrzejem Olejniczkiem i Januszem Skowronem. Nagrał kilka autorskich albumów i ok. 70. płyt z różnymi wykonawcami. Występował z muzykami zza Oceanu, m.in. Eddiem Hendersonem, Montym Watersem, Larrym Coryellem, Johnem Hicksem. W trakcie piątkowego koncertu Kazimierz Jonkisz wystąpi w składzie z: Borysem Janczarskim (saksofon tenorowy), Tomaszem Grzegorskim (saksofon tenorowy, sopranowy) i Wojciechem Pulcynem (kontrabas).

Spodziewamy się dużej dawki energetycznego jazzu, pełnego intensywnych improwizacji i niepodrabialnej rytmicznej ekspresji jednego z legendarnych polskich perkusistów – mówi Andrzej Zieliński z Dwójki, który poprowadzi piątkowy koncert.

Warto zaznaczyć, że reżyserem muzycznym przedsięwzięcia będzie Leszek Kamiński – wybitny  producent i realizator dźwięku.

  • „Jazz.PL” to audycja, w której prezentowane są nagrania koncertowe z polskimi jazzmanami w rolach głównych. Dziennikarze Dwójki proponują nowe produkcje koncertowe, a także perły z Archiwum Polskiego Radia. 
  • „Jazz.PL” w każdy piątek o godz. 18.00 na antenie Programu 2 Polskiego Radia i online.