Jono McCleery w repertuarze Cocteau Twins, Beyonce, Atoms For Peace i Davida Bowiego na albumie „Seeds Of A Dandelion”

O Jono Mccleery’m pisze się: „jeden z najlepiej strzeżonych sekretów z Wysp”. Najciekawszy – obok Finka – liryczny męski głos w obozie Ninja Tune powraca z pięknym albumem „Seeds Of A Dandelion” ze znakomitymi interpretacjami piosenek z repertuaru  m.in. Cocteau Twins, Beyonce, Atoms For Peace, Rufusa Wainwrigta, Tima i Jeffa Buckley’ów. Ozdobą płyty jest też „Wild Is The Wind” standard znany z wykonań Niny Simone i Davida Bowiego.

Jono już wcześniej dał się poznać jako świetny interpretator cudzych kompozycji, m.in. „Wonderful Life” Blacka czy „Age Of Self” Roberta Wyatta. Na koncie ma też doskonale przyjęte albumu z autorskim repertuarem, Soulowa barwa głosu i pełna żarliwości ekspresja przysporzyły mu licznych fanów także w Polsce, gdzie niejednokrotnie koncertował (m.in. na festiwalu w Jarocinie). „Seeds Of A Dandelion” to wyjątkowy album w jego karierze nie tylko ze względu na dobór piosenek –  muzykowi w studiu towarzyszył kwartet smyczkowy którego obecność dodaje interpretacjom dodatkowego uroku.

Historia Jono jest doprawdy niezwykła. McCleery urodził się głuchy, słyszeć zaczął dopiero w wieku pięciu lat. Muzyka stała się dla niego czymś więcej niż hobby – była też szkołą życia, komunikacji i wrażliwości. Od 18 roku życia Jono komponuje, gra, koncertuje i wreszcie doczekał się należnego mu uznania. Występował u boku takich sław jak Fink, Jose Gonzalez, Bonobo czy Jamie Woon. Śpiewał też na płytach Portico. Maribou State i Catz’N Dogz. Fin Greenall, obok folkowej legendy Vashti Bunyan, wystąpił zresztą jako gość na jego albumie „There Is”. Płyta z coverami od zawsze była marzeniem Jono i przygotowywał się do niej bardzo starannie: „to jest coś co zawsze chciałem zrobić, ale najważniejsze było żebym czuł naprawdę silny związek z tymi piosenkami” – mówi.

Dla Jono McCleery przeżywanie muzyki to niespodziewany dar, dlatego jak nikt inny docenia on bogactwo świata dźwięków i pragnie podzielić się jego pięknem ze słuchaczami

 

Jono McCleery „Halo” (Beyonce cover)

Jono McCleery „Wild Is The Wind” (z repertuaru Niny Simone i Davida Bowiego)

Jono McCleery „Ingenue” (Atoms For Peace cover)

 

Jono McCleery „Seeds of Dandelion”

(NoPaper Records / Counter Records”)

 

1. Gabriel

2. Brand New Start

3. Know Who You Are At Every Age

4. Dinner At Eight

5. Morning Theft

6. Ingenue

7. God Bless The Child

8. Halo

9. Old Man’s Back Again

10. Wild Is The Wind

11. Dream Letter

12. La Ritournelle