­­­­­­­­­­­­­­­­­Od „Sztuki kochania” do Sarsy, od Szczepana Twardocha do Kultu. 
Rusza IV edycja Kultury Na Widoku

Kultura Na Widoku to dostęp do ponad tysiąca utworów  – muzyki, filmów, książek, audiobooków i wirtualnych wizyt w najciekawszych muzeach i galeriach świata. Akcja potrwa do 8 października 2017 roku. Do tego dnia wszystkie utwory są dostępne bezpłatnie lub w atrakcyjnych cenach. Najważniejsze cele projektu to pokazanie bogactwa zasobów legalnych źródeł i zachęta do korzystania z kultury w sposób uczciwy.  

Utwory w Kulturze Na Widoku są adresowane do wszystkich grup wiekowych. Można z nich korzystać  szybko i wygodnie – wystarczy smartfon, tablet czy laptop, a dostęp umożliwiają kody QR i linki. Kultura Na Widoku jest na multimedialnych instalacjach, plakatach w dużych i małych miastach, szkołach, bibliotekach, domach kultury oraz pociągach PKP Intercity Pendolino. Pełną listę utworów można znaleźć na stronie www.kulturanawidoku.pl, która jest sercem projektu. Akcja wychodzi naprzeciw współczesnemu odbiorcy, który coraz częściej korzysta z kultury w formie cyfrowej, szukając muzyki, filmów i książek w Internecie. Jak dowodzą badania brak wiedzy o bogactwie legalnych zasobów powoduje, że Polacy (często nieświadomie) sięgają do pirackich serwisów. Legalna Kultura udostępniając utwory w atrakcyjnych cenach lub bezpłatnie, pragnie zwrócić uwagę na źródła, które dają dostęp do kultury w sposób zgodny z prawem i wolą twórców.

Czasem warto włożyć trochę wysiłku, by przekonać się, że kultura w sieci nie musi być droga. Ale na pewno powinna być legalna. – mówi Wojciech Malajkat

Repertuar Kultury na Widoku

Muzyka świata

W KNW można posłuchać prawie 500 muzycznych albumów strony twórców i zespołów. Muzyka zagraniczna w KNW to światowe przeboje, wielkie powroty i evergreeny. Do wyboru między innymi: Beyonce, Rihanna, Jamiroquai, Sting, Norah Jones, Shakira, Katy Perry, Lady Gaga, Gorillaz, Jay-Z, The Doors, Metallica i Pink Floyd. Posłuchamy też polskich nowości, jak płyta Taco Hemingwaya „Szprycer”, „40 przebojów” Arka Jakubika & Olafa Deriglasoffa i „Światło nocne” Natalii Przybysz. Poza tym pierwszy album „Urbanatora”, Dr Misio, Sarsa, O.S.T.R., Stanisław Soyka, płyty Organka, Kultu, Darii Zawiałow, albumy Zbyszka Wodeckiego i głośne koncerty. Coś dla siebie znajdą wielbiciele muzyki klasycznej, mali melomani powinni być również zadowoleni, dla nich są dostępne między innymi „Mała płyta” Jerza Igora czy „Lutosławski. Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci” Doroty Miśkiewicz & Kwadrofonik. Muzykę filmową reprezentują  m.in. Oscarowy „La La Land”, „Amy” i „Sztuka kochania”.

Filmy z legalnych źródeł

Z miesiąca na miesiąc rośnie liczba internautów szukających w Internecie filmów i seriali, a dystrybutorzy coraz śmielej wychodzą im naprzeciw powiększając, do niedawna skromną, legalną ofertę. Widać to również w Kulturze na Widoku, gdzie co roku przybywa legalnych źródeł z filmowym kontentem. Dlatego w IV edycji nie mogło zabraknąć nowego na polskim rynku serwisu jak Showmax, który inwestuje w polskie produkcje, jak „Ksiądz” Wojciecha Smarzowskiego (znajdziecie go wśród propozycji filmowych KNW). Z polskich filmów dostępnych w KNW między innymi produkcje, które biorą udział w tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni („Pokot” Agnieszki Holland, „Amok” Kasi Adamik, „Sztuka kochania” Marii Sadowskiej), filmy najwybitniejszych polskich reżyserów (m.in. Krzysztof Kieślowski, Andrzej Wajda, Marek Koterski, Juliusz Machulski) i najnowsze osiągnięcia pollskiej kinematografii, jak „Bogowie” Łukasza Palkowskiego, „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej. W zagranicznych produkcjch znajdziemy zarówno filmy z ostatnich lat (zdobywca Oscarów „La la land”, sensacyjny „Sicario”), jak i uznane produkcje („Miłość” w reżyserii Michalela Haneke).

Książki do słuchania i czytania

Książki w Kulturze Na Widoku znajdziemy w formie audiobooków i e-booków. Wybór jest ogromny – od biografii Andrzeja Wajdy, Marii Czubaszek, Tony’ego Halika przez wywiad Szczepana Twardocha z Mamedem Khalidovem, literaturę dla dzieci (powieści Dumasa, Verne’a, edukacyjny  „Masz prawa człowieku”), fantastykę („Jednooki król” Jakuba Ćwieka w interpretacji Marcina Perchucia), kryminały Remigiusza Mroza i Wojciecha Miłoszewskiego, reportaże („Ameryka nie istnieje” Wojciecha Orlińskiego) do poradników („Sekrety kobiet” Ewy Woydyłło).  Polską literaturę piękną reprezentują między innymi „Ślepnąc od świateł” Jakuba Żulczyka, „Szafa” i „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk. Z zagranicznych autorów znajdziemy Szekspira, Czechowa czy Hanyę Yanagiharę.

Teatralne must see

Dla miłośników teatru Kultura na Widoku proponuje wybór spektakli najwybitniejszych polskich twórców ostatnich lat  – „Między nami dobrze jest” Doroty Masłowskiej  w reżyserii Grzegorza Jarzyny, „Burzę” Szekspira przefiltrowana przez współczesność i wyobraźnię Krzysztofa Warlikowskiego, ostatnie spektakle Jerzego Jarockiego w Teatrze Narodowym – „Miłość na Krymie” Sławomira Mrożka i „Kosmos” Witolda Gombrowicza. Dostępne są również klasyki polskiej sceny – „Wiśniowy sad’ Czechowa w reżyserii Izabelli Cywińskiej czy „Makbet” Andrzeja Wajdy. Można zobaczyć też wybrane spektakle według sztuk powstałych w Laboratorium Dramatu (m.in.” „Amazonia” Michała Walczaka, „Cukier Stanik” Zyty Rudzkiej), spektakle Teatru Polskiego w Bydgoszczy reżyserowane przez Michała Zadarę czy Maję Kleczewską i wybrane pozycje z Teatru Wielkiego Opery Narodowej.

Słynne muzea i galerie świata na ekranie smartfona i laptopa

Wizyta w National Gallery w Londynie czy nowojorskim MET bez ruszania się z domu! Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak to możliwe. Coraz więcej muzeów i galerii otwiera swoje drzwi w Internecie, często prezentując eksponaty i obrazy, których nie zobaczymy na stałych wystawach. Dzięki Kulturze Na Widoku możemy odwiedzić najciekawsze z nich, między innymi Luwr, Muzeum Watykańskie, Ermitaż, Muzeum Picassa i Warhola, Zakazane Miasto w Pekinie, ale tez Muzeum Szpiegostwa, Muzeum Harry’ego Pottera, Kopalnia Soli w Wieliczce i Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. KNW to zwiedzanie bez kosztownych biletów, kolejek przed wejściem i tłoku przed eksponatami.

Dlaczego warto korzystać z legalnych źródeł?

Z badań zleconych przez Stowarzyszenie Kreatywna Polska, wynika, że Polacy wydali w zeszłym roku 900 milionów w pirackich serwisach, często nie zdając sobie sprawy, że korzystają z nielegalnych źródeł. Straty polskiej gospodarki z powodu piractwa internetowego w 2016 roku wyniosły ponad 3 mld zł utraconego PKB. To suma, za którą można pokryć około 30 procent rocznych wydatków państwa na kulturę i media lub kupić cztery książki czy bilety do kina dla każdego Polaka. To także ponad 27 tysięcy utraconych miejsc pracy i 836 mln zł rocznie strat dla Skarbu Państwa (ta kwota wystarczyłaby na zasilenie bibliotek w ponad 33 mln książek). Jest o co walczyć, dlatego tak ważne jest, by pieniądze odbiorców nie trafiały do podejrzanych serwisów, które funkcjonują dzięki kradzieży cudzego dorobku.

Kultura na Widoku, pokazuje, że istnieje szansa na to, by uczciwie, tanio , a czasem bezpłatnie ściągnąć i przeczytać książkę, obejrzeć film, posłuchać dobrej muzyki.  – mówi Danuta Stenka 

Linki z wypowiedziami artystów

Sonia Bohosiewicz:

Olga Tokarczuk:

Agnieszka Grochowska:

Agata Passent:

Zależy nam na kulturze:

Filmiki reklamujące akcję

 

Gdzie znajdziemy Kulturę Na Widoku?

Na stronie internetowej www.kulturanawidoku.pl, gdzie poza dostępem do legalnych treści znajdziemy newsy i relacje wideo z jej przebiegu oraz wypowiedzi artystów wspierających kampanię społeczną Legalna Kultura; na multimedialnych instalacjach, które staną w centralnych punktach Warszawy, Gdyni, Krakowa i Rzeszowa, na tysiącach plakatów dystrybuowanych w szkołach, bibliotekach, urzędach, domach kultury w dużych i małych miejscowościach całej Polski, na plakatach w pociągach Intercity Pendolino, na Citylightach na warszawskich wiatach przystankowych.

Projekt dofinansowany przez: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Narodowe Centrum Kultury.

Partner strategiczny: Firma GLS, która dostarcza Kulturę Na Widoku.

Partnerzy: Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ, Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie, Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa; Urząd Miasta Rzeszowa, Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, PKP Intercity, AMS, Gargulio, M.R. Sound, Instytut Badań Przestrzeni Publicznej, Kawałek Świata – Media, Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej.