Humppa, Finnish Tango, Gypsy Grooves and Russian Romances w Starym Klasztorze!

Lapońsko – bałkańska muzyka z cygańskimi wpływami i dodatkiem żywiołowej skandynawskiej Humppy, to zespół Jaakko Laitinen & Väärä Raha z Finlandii!

Zespół, którego koncerty zdobyły w ojczyźnie sławę „Finland’s wildest live act” przyjeżdża do Wrocławia w ramach swojej europejskiej trasy i wystąpi 15 września w Starym Klasztorze.

Muzycy Jaakko Laitinen & Väärä Raha zaczynali swoją życiową przygodę w Laponii, pochodzą ze wsi Inari, Salla i miasta Rovaniemi. Muzyka zespołu to unikalne specjały z przyprawami z całego świata marynowane w różnych sosach. Głównymi elementami są wszystkie rodzaje nostalgicznych i nowoczesnych brzmień Romów z Bałkanów, rosyjskich romansów, a także stare fińskiego tanga i żywiołowa muzyka Humppa. W zespole usłyszymy wokal, trąbkę, bouzouki, akordeon, kontrabas i perkusję. 99% ich piosenek to własne kompozycje. Miłość i jej gorzkie piękno to główne motywy w tekstach. Radość i smutek występują po równo wśród rytmów i melodii, podobnie jak w samym życiu.

Jaakko Laitinen & Väärä Raha powstał w 2009 roku, od tego czasu zespół zdobył uznanie i wydał trzy wysoko oceniane płyty. Jednak największą sławę przyniósł im najdzikszy live act w Finlandii! Zespół wykonuje ponad 80 koncertów rocznie, we wsiach w północnej Laponii, jak również na najmodniejszych parkietach w Helsinkach. Zespół zagrał wiele koncertów za granicą – w Niemczech, Włoszech, Skandynawii, krajach bałtyckich, Macedonii, Turcji, Kazachstanie, Ukrainie i Rusji. W 2015 roku zespół skomponował i wykonał muzykę do filmu dokumentalnego „Kihniö” znanego reżysera Saija Maki-Nevala.

Szalone muzyczne przygody zespołu zostały docenione i zaprezentowane muzycznemu światu podczas Womex-showcase w październiku 2015 roku w Budapeszcie.

Na początku 2016 roku zespół rozpoczął nagrywanie długo oczekiwanego czwartego albumu, z którego piosenki usłyszymy podczas wrocławskiego koncertu.

„Może to wpływ romskiej muzyki, która pozwala zrozumieć, że radość i smutek w muzyce nie wykluczają się nawzajem. Jednocześnie można zaprezentować okropności życiowe i docenić jego słodycz. Dobrze jest mieć różne rodzaje emocji w tej samej piosence „. Jaakko Laitinen

15.09.16 godz.20.00 klub muzyczny Stary Klasztor, ul. Purkyniego 1

Ethno Jazz Festival – Muzyka Świata w Starym Klasztorze

JAAKKO LAITINEN & VÄÄRÄ RAHA ( Laponia/Finlandia)

miejsca siedzące: 30 zł – przedsprzedaż, 35 zł w dniu koncertu

miejsca stojące: 20 zł – przedsprzedaż, 25 zł w dniu koncertu

Bilety dostępne w sieci salonów Empik, Saturn i MediaMarkt w całej Polsce

oraz w serwisach: www.biletin.pl, www.ticketpro.pl, www.ebilet.pl, www.eventim.pl, www.biletyna.pl

rezerwacje: bilety@o2.pl