KING CRIMSON – Radical Action To Unseat The Hold Of Monkey Mind (3CD+blu-ray) – premiera 5.09.2016

KC radical

Obecne wcielenie King Crimson, działające od 2014 do połowy 2016 w składzie: Robert Fripp, Mel Collins, Gavin Harrison, Jakko Jakszyk, Tony Levin, Pat Mastelotto i Bill Rieflin, zaprezentowało już dwie muzyczne przystawki w postaci mini-albumu „Live at the Orpheum” (2015) i winylowej EP-ki, która w 2015r. towarzyszyła trasom koncertowym po Kanadzie i Japonii. Na początku 2016r. ukazała się dwupłytowa surowa rejestracja koncertu z Toronto. Teraz przyszedł czas na „radykalne posunięcie” – najpełniejsze audio-wizualne wydawnictwo grupy, na które składają się trzy tematyczne CD i blu-ray.

 

Zestaw zawiera przynajmniej jedno wykonanie każdego utworu wykonywanego przez King Crimson w 2015r. Niektóre z nich powstały w 1969r., kiedy zespół rozpoczynał działalność, inne dużo później, lecz wszystkie zostały specjalnie zaaranżowane dla tego składu. To bardzo ciekawa cecha akurat tego wcielenia King Crimson: w przeciwieństwie do poprzednich składów ten prezentuje bardzo dużo materiału z lat 1969-1974, zachowując jego ducha, lecz aranżując na nowo. Jak ujął to Robert Fripp zapytany, co oznacza dla niego tytuł albumu: „W tym zespole podoba mi się to, że to, co tak naprawdę robi, nie jest tym, co wydaje się robić…”. To właśnie King Crimson wyobrażony na nowo, grający starą/nową muzykę jest kluczowym elementem tego wcielenia grupy.

 

Audio: Trzy CD zawierają materiał nagrany w 2015r. Wybrane z różnych koncertów utwory zmiksowali Chris Porter, Robert Fripp i David Singleton. Pomiędzy utworami nie słychać reakcji publiczności, więc całość tworzy efekt „wirtualnego albumu studyjnego”.

 

Wideo: Podczas rejestrowania koncertów największym problemem są kamery przeszkadzające zarówno muzykom, jak i fanom. Aby uniknąć zamieszania i konieczności dostosowywania występów do wymogów sprzętu, część koncertów w Japonii zarejestrowano przy użyciu bardzo dyskretnych kamer w stylu „video verite”. Całość zaplanował, a potem zmontował Trevor Wilkins.

 

Audio/wideo: Na blu-ray film znalazł się w wersji 24/48 stereo i 5.1 surround sound z opcją wyłączenia wideo.

 

Całość ukazała się z rozkładaną okładką a la mini-winyl uzupełniona o bogato ilustrowaną książeczkę.

 

Lista utworów:

 1. Threshold Soundscape
  2. Larks’ Tongues In Aspic Part One
  3. Pictures Of A City
  4. Peace
  5. Radical Action (To Unseat The Hold Of Monkey MInd)
  6. Meltdown
  7. Radical Action II
  8. Level Five
  9. Epitaph
  10. The Hell Hounds Of Krim
  11. The ConstruKction Of Light
  12. Scarcity Of Miracles
  13. Red
  14. VROOOM
  15. Banshee Legs Bell Hassle
  16. Easy Money
  17. Interlude
  18. The Letters
  19. Sailor’s Tale
  20. The Light Of Day
  21. The TalkIng Drum
  22. Larks’ Tongues In Aspic Part Two
  23. Starless
  24. Devil Dogs Of Tessellation Row
  25. In The Court Of The Crimson KIng
  26. 21st Century Schizoid Man
  27. Suitable Grounds For The Blues
  28. One More Red Nightmare
ROCK-SERWIS  poleca
Wykonawca: KING CRIMSON
Tytuł: Radical Action To Unseat The Hold Of Monkey Mind
Nr katalogowy: KCXP5001
Nośnik: 3CD+blu-ray
Nr EAN: 633367786623
Data premiery: 5.09.2016
Wytwórnia: Panegyric