Międzynarodowy skład, pięć różnych instrumentów i dźwięki argentyńskiego tanga. 27 czerwca br. w Filharmonii Narodowej w Warszawie wystąpi grupa „Deco Ensemble”. Podczas koncertu organizowanego przez fundację Zygmunt Zaleski Stichting, zespół wykona utwory w stylu tango nuevo.
Zespół „Deco Ensemble” został założony w 2013 r., a tworzy go międzynarodowa grupa muzyków pochodzących z Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Polski. Inspiracją dla „Deco Ensemble” była twórczość Astora Piazzolli i założony przez niego kwintet. Słynny argentyński kompozytor stworzył oryginalny styl tanga, zwany tango nuevo – nie tylko do tańczenia, ale i do słuchania.
Członkowie grupy łączą charakter tanga nuevo z własnymi doświadczeniami muzyki klasycznej oraz jazzowej. Grają na pięciu instrumentach: akordeonie, skrzypcach, gitarze elektrycznej, fortepianie i kontrabasie. W ich repertuarze znajdują się nie tylko utwory Astora Piazzolli, ale również takich kompozytorów, jak m.in.: Siergiej Prokofiew, Maurice Ravel, Graham Lynch czy Anibal Troilo.
Zespół „Deco Ensemble” promuje wydaną w 2015 r. debiutancką płytę „Encuentro”, a czerwcowy koncert będzie jedynym zaplanowanym w Polsce w tym roku. Podczas występu w warszawskiej Filharmonii Narodowej goście usłyszą kompozycje znanych twórców: Frédérica Devreese, Gustavo Beytelmanna, Ramiro Gallo, Diego Schissi, Emiliano Greco, Nicolasa Guerschberga. Nie zabraknie oczywiście muzyki twórcy stylu tango nuevo.
Muzycy, mimo młodego wieku, mogą pochwalić się już indywidulanymi sukcesami:
Ricardo Gosalbo (Hiszpania-Francja) – gra na fortepianie, jest akompaniatorem i kompozytorem. Występował m.in. w: Barbican Hall w Londynie, Chapelle Royale w Brukseli i Kulturpalast w Dreźnie. Od 2009 r. jest dyrektorem artystycznym Mumuki Music & Dance Company.
Elena Marigómez (Hiszpania) – gra na kontrabasie. Pracowała ze znanymi dyrygentami i występowała w wielu prestiżowych salach koncertowych, m.in.: Barbican Center, Queen Elizabeth Hall, Lincoln Center oraz Filharmonia Berlińska.
Robert Luft (Wielka Brytania) – gitara elektryczna. Już jako 21-latek oceniany przez krytyków jako „jeden z najbardziej obiecujących brytyjskich gitarzystów jazzowych”. Występował obok najsłynniejszych muzyków jazzowych, m.in.: Gregory’ego Portera, Hamisha Stuarta, Liane Carroll oraz The Gareth Lockrane Big Band.
Lucia Veintimilla (Hiszpania) – zaczęła grać na skrzypcach w wieku czterech lat. Jest laureatką wielu konkursów, m.in. VI Narodowego Konkursu Instrumentalnego „Intercentros Melómano” w Hiszpanii. Współpracowała z wieloma profesjonalnymi orkiestrami, jak np. Londyńska Orkiestra Symfoniczna czy The Academy of Ancient Music.
Bartosz Głowacki (Polska) – akordeonista młodego pokolenia, którego dźwięk opisywany jest jako „pełny niezwykłe elegancji oraz dbałości o każdy sonorystyczny szczegół”. Zdobył tytuł „Młody Muzyk Roku 2009” oraz był finalistą Eurowizji dla Młodych Muzyków w Wiedniu. Zdobył wiele nagród, w tym 17 razy zwyciężał w międzynarodowych konkursach akordeonowych. W najbliższych latach planuje wydać debiutancką płytę solową „Out of the Depths” ze współczesnymi kompozycjami akordeonowymi.
W planach muzyków jest wydanie drugiej płyty. Pracę nad nią rozpoczną w czerwcu. W lipcu zespół zagra cztery koncerty w Madrycie oraz Walencji, a w kolejnym miesiącu wraz z Operaview weźmie udział we wspólnej produkcji „Maria de Buenos Aires” – opery Astora Piazzolli. Po raz pierwszy zostanie ona zaprezentowana 30 sierpnia w Arcola Theatre w Londynie.
Bilety na koncert w cenie: 30 i 60 zł do nabycia w kasach Filharmonii Narodowej w Warszawie (wejście od ul. Sienkiewicza) oraz na stronie internetowej: www.bilety24.pl. Muzycy przygotowali muzyczne zaproszenie na swój czerwcowy występ, które można obejrzeć, a przede wszystkim posłuchać na: https://www.youtube.com/watch?v=vq4jn9O_Yyk.
Informacje o koncercie można znaleźć na profilu na Facebooku fundacji Zygmunt Zaleski Stichting, organizatora wydarzenia: www.facebook.com/ZygmuntZaleskiStichting1990/, a o zespole – na jego stronie internetowej: www.decoensemble.com.