„POSŁUCHAJ UKRAIŃSKIE” w Starym Klasztorze!

W ramach programu muzycznego Miesiąca Lwowskiego  Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 zapraszamy do Starego Klasztoru na 3 koncerty z cyklu POSŁUCHAJ UKRAIŃSKIE.

Cykl Posłuchaj ukraińskie to nawiązanie do legendarnego festiwalu Słuchaj Ukrajins’ke, odbywającego się w kultowym undergroundowym lwowskim Klubie Muzycznym Lalka. W czasach, gdy przestrzeń medialna przesłonięta była rosyjską, post-radziecką kulturą, festiwal starał się popularyzować jakościową muzykę ukraińską i nieszablonych artystów.

Na scenie Lalki występowali wówczas: Skriabin, Tanok na Majdani Kongo, Tartak, Wiktor Morozov i Mertvyy Piven’, Mandry, Marichka Burmaka, Pikardiys’ka Terciya, Plach Yeremiyi  i VV, Okean Elzy.

Koncerty transmitowane były na plac Danyła Hałyćkiego, gdyż klub nie był w stanie pomieścić wszystkich chętnych.

We wrocławskim klubie Stary Klasztor zaprezenują się trzy ukraińskie projekty:

23.04 |  sobota GOGODZY GAŃSKI

Nowy projekt muzyków ukraińskiej PERKAŁABY

Gogodzy Gański to tradycyjne huculskie melodie Karpat z domieszką reggae, ska, folku, muzyki klezmerskiej, a nawet punka. Artyści nie dają się łatwo sklasyfikować gatunkowo, grając szeroko rozumianą muzykę świata. O znakomitym warsztacie muzycznym świadczy fakt, że przez ostatnie siedemnaście lat wykonawcy grali w jednym z najpopularniejszych zespołów ukraińskich – Perkałabie. Koncertowali w wielu krajach europejskich, występując na największych festiwalach m.in. w Holandii, Austrii, Niemczech czy Francji. Zespół Perkałaba wydał 7 albumów i nadal występuje – w zmienionym składzie: wokalista, cymbalista i basista, w połączeniu z nowym perkusistą i klarnecistą, postanowili stworzyć zupełnie inny, niezależny projekt, prezentujący kulturę zachodniej Ukrainy w nowych, ciekawych aranżacjach opartych o rodzimy zbójecki folk karpacki .

Fedot – śpiew

Wowa Szoturma – cymbały

Sasza Hridin – gitara basowa

Ihor Zrajko – klarnet

Kolia Markiw – perkusja

24.04 | niedziela MARIANA SADOVSKA & CHRISTIAN THOMÉ: VESNA

Pełen dzikości i liryzmu koncert – akustyczny obraz drogi łączący tradycyjne ukraińskie pieśni ludowe z muzyką elektroakustyczną

projekt Vesna

Mariana Sadovska zaprosiła do współpracy przy projekcie  znanego niemieckiego perkusistę i specjalistę od elektroniki Christiana Thomé’a, kreując wraz z nim nietypową mozaikę dawnych, ukraińskich pieśni ludowych wplecionych we współczesne, elektroakustyczne dźwięki.

Unikalne połączenie potężnego głosu Mariany z harmonium, drumlą oraz przetworzonymi przez laptopa brzmieniami tworzy kolaż tradycji i nowoczesności zawieszony pomiędzy czasem i przestrzenią; scalony starożytną podwaliną, wędrujący przez nieznane terytorium, podróżujący poprzez osobliwość ciał i dźwięków.

Vesna jest wschodnio-zachodnim akustycznym filmem drogi; spotkaniem kultur, w poezji i melodii, opowiadających historie konfrontacji miłości i śmierci, rozpaczy i nadziei – zawsze w poszukiwaniu wolności i tożsamości.

Urbanistyczno-archaiczne kompozycje i aranżacje Sadovskiej – w założeniu abstrakcyjne – w ciągu ostatniego roku zostały naznaczone historią: konkretnym doświadczeniem kijowskiej rewolucji, buntu, żałoby, wojny.

Mariana Sadovska – głos, harmonium, cytra, drumla

Christian Thomé – perkusja, elektronika

25.04 |  poniedziałek DAKH DAUGHTERS

prowokujący freak cabaret na siedem młodych aktorek

Powstałe w 2012 roku w Kijowie Dakh Daughters to ukraiński projekt muzyczno-teatralny, stanowiący mieszankę różnych stylów i gatunków; łączący ludyczność, pop, kicz, dark cabaret i wyrafinowaną salonowość z tekstami ukraińskich klasyków, rapem i folklorem. Zespół składa się z grających na piętnastu instrumentach, śpiewających w kilku językach i dialektach, siedmiu młodych dziewczyn, które w swej twórczości odwołują się do tekstów pisarzy takich jak Taras Szewczenko, William Szekspir, Josif Brodski czy Charles Bukowski. Członkinie grupy powiązane są z zespołami DakhaBrakha i Perkalaba. Nazwa nawiązuje do założonego przez Vlada Troickiego Teatru Dakh, związanego z projektem.

Kabaret zyskał rozgłos dzięki piosence Rozy / Donbass, zawierającej fragmenty Sonetu 35 Szekspira oraz ukraińskich pieśni ludowych. Do popularności grupy przyczyniły się także koncerty na Maidanie Nezalezhnosti w Kijowie we wczesnej fazie protestów w grudniu 2013 roku. Dakh Daughters koncertowało zarówno na Ukrainie jak i w Polsce, Francji i Rosji, uczestnicząc w charytatywnych akcjach na rzecz Ukrainy.

Członkinie: Nina Harenetska, Ruslana Khazipova, Tanya Havrylyuk, Solomia Melnyk, Anna Nikitina, Natalia Halanevych.

POSŁUCHAJ UKRAIŃSKIE:

23.04.16 godz.20.30 klub muzyczny Stary Klasztor, ul. Purkyniego 1

GOGODZY GAŃSKI

bilety: 15 zł – 50 szt. wyłącznie rezerwacje: bilety@o2.pl, 20 zł – przedsprzedaż, 25 zł – w dniu koncertu

24.04.16 godz.19.00 klub muzyczny Stary Klasztor, ul. Purkyniego 1

MARIANA SADOVSKA & CHRISTIAN THOMÉ: Vesna

bilety: 10 zł – przedsprzedaż w klubie i rezerwacje: bilety@o2.pl, 15 zł – w punktach sprzedaży i przed koncertem

25.04.16 godz.20.00 Sala Gotycka w Starym Klasztorze, ul. Purkyniego 1

DAKH DAUGHTERS

bilety: 20 zł – przedsprzedaż w klubie i rezerwacje: bilety@o2.pl, 25 zł – w punktach sprzedaży i przed koncertem

Karnety 3-dniowe: 35 zł – przedsprzedaż w klubie i rezerwacje: bilety@o2.pl, 40 zł – w punktach sprzedaży i przed koncertem

Bilety dostępne w sieci salonów Empik, Saturn i MediaMarkt w całej Polsce

oraz w serwisach: www.biletin.pl, www.ticketpro.plwww.ebilet.pl, www.eventim.pl, www.biletyna.pl

rezerwacje: bilety@o2.pl