Premiera: album Domi June „Faces” (26.02.2016)

Faces_okladka

Dominika Ziemnicka, występująca pod artystycznym pseudonimem DOMI JUNE,

to wokalistka urodzona w Poznaniu, w rodzinie akademickich muzyków. Z wykształcenia italianistka i wokalistka grająca na  skrzypcach i fortepianie. Niegdyś uczennica Krytystyny Prońko, dziś sama jest uznaną i cenioną  trenerką wokalną (szkoli głos m.in. Magdy Welc, laureatki III edycji Mam Talent).

26 lutego ukazuje się jej pierwszy solowy album „Faces”.

„Faces”  to dzieło oryginalne zawierające element „world music” osadzone w stylistyce łączącej wschodni i południowy temperament. Do współpracy nad płytą wokalistka zaprosiła zespół o nieprzeciętnych możliwościach kompozytorskich i aranżacyjnych, w skład którego weszli :

YAMI — wokalista, multiinstrumentalista, współpracujący z ikoną muzyki fado, laureatką Grammy — Marizą, z Sarą Taveres z Zielonego Przylądka, a także współtwórca znakomitej płyty Anny Marii Jopek „Sombremesa

ERNESTO LEITE — fortepian

JOAO FRADE — akordeon

TIAGO OLIVEIRA — gitara akustyczna i elektryczna

MARITO MARQUES — perkusja, instrumenty perkusyjne

AMADEU MAGALHÃES — flet

oraz goście specjalni :

ANTONIO TC CRUZ — pierwszy soulowy głos portugalskiej sceny muzycznej

RHANI KRIJA — wybitny, stały perkusjonalista Stinga

 

Marito Marques i Yami znani są już publiczności polskiej, ponieważ występowali m.in. na Top Trendach z Anna Marią Jopek, koncertowali z nią w kraju i za granicą, a także występowali i nagrywali solowe płyty z udziałem ich serdecznego przyjaciela  Henryka Miśkiewicza, muzyków takich jak: Krzysztof Herdzin czy Marek Napiórkowski.

Artystka już od wielu lat przygotowywała się do realizacji debiutanckiego albumu. Dźwięki wypełniające płytę to materiał powstały na przestrzeni wielu lat doświadczeń i różnorodnych inspiracji Dominiki, która wygrywając główną nagrodę w kategorii „Best Artist 2012” na festiwalu jazzowym we Włoszech postanowiła w końcu urzeczywistnić swój plan i nagrać autorski materiał, zapraszając do współpracy ulubionych muzyków z różnych zakątków świata.

13 kompozycji tworzących album to 13 utworów o niebanalnych melodiach i ciekawych aranżacjach, to 13 historii o prozie i poezji ludzkiego życia.

„Faces” to autorski projekt Dominiki zrealizowany na płaszczyźnie wielokulturowych inspiracji muzycznych osadzony w nu i etno jazzie, czasami sięgający korzeniami aż do Czarnej Afryki. Całość zaś oscyluje wokół estetyki smooth jazzowej. Z jednej

strony dźwięki subtelne, melodyjne i refleksyjne, z drugiej pełne werwy, energetyczne rytmy. Fonograficzny debiut Dominiki to mariaż Polski, Angoli, Portugalii, Kanady i Maroka, skąd pochodzą muzycy towarzyszący Artystce na płycie. Całość została nagrana i zrealizowana w słonecznej Portugalii.