LemON 'Grudniowy’ – nowy teledysk

Etiuda zimowa-4

Grudniowy to drugi, po minimalistycznym Do świąt, singiel pochodzący z albumu Etiuda zimowa grupy LemON. Zespół specjalnie czekał z premierą do 1 grudnia.

Jak tłumaczy lider zespołu, Igor HerbutGrudzień to niesamowity miesiąc. Intensywny i pełen sprzeczności. To miesiąc bliskości, ale też samotności. Zimna i ciepła. Czas, który powinien być pełen spokoju, a zamiast tego jest pełen pośpiechu. ,,Grudniowy” jest właśnie o tych sprzecznościach. O tym, czy jesteśmy jeszcze w stanie dostrzec to, o co w Świętach Bożego Narodzenia chodzi, to – co nawet nie mieści się w głowie.

Autorami tekstu są Igor Herbut i Małgorzata Dacko, którzy już wcześniej wspólnie pracowali przy tekstach do utworów m.in. ScarlettJutroSpójrz i Do świątTekst pozornie obfituje w odniesienia do Świąt, ale wszystko to jest bardzo przewrotne – tłumaczy Herbut – Np. taki sznur lampek. Nawiązujemy w nim do zdania, które wypowiedziała Maya Angelou, wielka postać amerykańskiej historii. Powiedziała ona, że człowieka można poznać po trzech rzeczach. Po tym jak reaguje na deszczowy dzień, na zgubiony bagaż i na poplątane świąteczne lampki. Także nasz ,,lampek zasupłany sznur” jest mocno metaforyczny”.

Utwór Grudniowy stanowi rozwinięcie poprzedniego singla z płyty – Do świąt. Jak tłumaczy Igor: Łączy je ta sama tęsknota. Za kimś. Za czymś. Za tym, co było.  O ile jednak utwór  Do świąt był oparty wyłącznie na wokalu Igora, który sam akompaniował sobie na fortepianie, to w Grudniowym usłyszymy już pełen skład zespołu: Piotr ,,Rubens” Rubik na gitarach, Piotr Kołacz na basie, Piotr Walickina pianinie i Tomasz ,,Harry” Waldowski na perkusji. Utwór skomponował Igor Herbut z pomocą Piotra ,,Rubensa” Rubika, za produkcję odpowiedziałny jest cały zespół, a mix i mastering przygotował Marcin Gajko.

Utwór, podobnie jak cała płyta, powstawał  w samym środku lata. Przy trzydziestostopniowym upale nad naszymi instrumentami szalał śnieg i wiatr. Nie było poprawiania, równania, przycinania, dogrywania. To co znalazło się na płycie jest zapisem jednego podejścia – opowiada Tomasz ,,Harry” Waldowski, perkusista zespołu.

Dla mnie „Grudniowy” to taki bitelsowski, szczery i nieprzekombinowany numer. Wspólne granie w czystej postaci. – dodaje Piotrek ,,Rubens” Rubik, gitarzysta LemON.

Do piosenki powstał teledysk, w którym poza muzykami zespołu wystąpili też ich bliscy i osoby zaangażowane w powstawanie płyty Etiuda zimowaTo takie nasze świąteczne podziękowanie dla wszystkich tych, którzy pracowali z nami nad tym projektem, a których zazwyczaj nie widać. Atmosfera na planie była niesamowita. Pachniało piernikami i choinką. Piliśmy grzane wino. Dziewczyna naszego basisty przyniosła rogaliki z dżemem. Wszędzie dookoła biegały dzieciaki naszych drogich przyjaciół, m.in. córeczka naszego perkusisty. Mam nadzieję, że kiedy będziecie słuchać tego utworu, uniesie się nad wami zapach mandarynek, o których śpiewam – mówi Herbut.

Klip obejrzeć można pod adresem:


Etiuda zimowa
 to trzeci studyjny krążek zespołu LemON, którego premiera miała miejsce 13 listopada. Igor Herbut i jego koledzy, po dwóch platynowych i nominowanych do Fryderyków albumach, proponują album z idealną muzyką na zimę.

Na Etiudzie zimowej znalazło się 11 utworów, w tym kolędy i pastorałki w czterech językach: po polsku, łemkowsku, białorusku i ukraińsku oraz autorskie kompozycje zespołu.

Etiuda zimowa dostępna jest w empikach, można ją zamawiać również w internecie na:  http://www.empik.com/etiuda-zimowa-lemon,p1116336966,muzyka-p.

Album znaleźć można także w:

iTunes – http://apple.co/1PrigOd
Spotify – http://bit.ly/1QzSabo
Tidal – http://bit.ly/1kRKAw5
Deezer – http://bit.ly/1kttrcC

LemON na facebook’u
Warner Music Poland na facebook’u