Voice Band, Ewelina Flinta i Fernando!

Choć na nowe nagrania Voice Bandu przyszło czekać ponad dekadę, to miłośnicy utworów z lat 20. i 30. minionego wieku będą usatysfakcjonowani.

Zespół, który ma na koncie album „W siódmym niebie”, nagrany wspólnie z Anitą Lipnicką, powraca w doskonałej formie z nowym repertuarem i gościnnym udziałem nowej wokalistki – Eweliny Flinty!

POSŁUCHAJ SINGLA
„Kiedy pojawiła się propozycja, bym zastąpiła Anitę podczas koncertów Voice Bandu – byłam zachwycona, bo – choć niewielu o tym wie – byłam świadkiem tego, jak powstawał ten zespół. Dla mnie to nie jest sięganie po zapomniane utwory, tylko powrót do mojego dzieciństwa i piosenek, które śpiewali mi moi dziadkowie. I naprawdę się nie spodziewałam, że kiedyś będzie mi dane uczestniczyć w tym, co tworzyli naprawdę wielcy Artyści, a jednocześnie bohema tamtych czasów!” – mówi Ewelina Flinta.
ZOBACZ TELEDYSK

Pierwszym singlem zwiastującym nowy rozdział w historii zespołu jest „Fernando” – ogniste, andaluzyjskie tango z 1939 roku, stworzone przez Jerzego Gerta i Ryszarda Franka do słów Zbigniewa Drabika, wykonywane pierwotnie m.in. przez Mieczysława Fogga.

„Fernando” to utwór pełen żalu po utracie miłości swojego życia. I choć napisany dokładnie 85 lat temu, dzisiaj wydaje się być wręcz bardziej aktualny niż wtedy. To jedna z niewielu przedwojennych piosenek, w której stroną porzuconą są zrozpaczeni mężczyźni, a głosem rozsądku – kobieta tłumacząca, że nie da się miłości zatrzymać za wszelką cenę.

Voice Band jest jedynym w Polsce zespołem, czerpiącym z tradycji dawnych chórów męskich – rewelersów. Sięgając do tekstów i kompozycji powstałych w okresie międzywojnia, przywołują ducha tamtych lat. Ich wyjątkowy i niespotykany dzisiaj sposób śpiewania, przykuwa uwagę odbiorców, bowiem nigdzie już nie można usłyszeć tak perfekcyjnie zaaranżowanych i zharmonizowanych partii wokalnych, czym właśnie charakteryzowali się rewelersi. Stąd właśnie w składzie zespołu znaleźli się nieprzypadkowo: artyści Chóru Filharmonii Narodowej w Warszawie – Tomasz Warmijak (tenor) i Piotr Widlarz (bas), artysta Polskiej Opery Królewskiej – Grzegorz Żołyniak (baryton) oraz Arkadiusz Lipnicki (II tenor) – założyciel zespołu i utalentowany artysta kabaretowy, występujący od lat z krakowską Grupą Rafała Kmity, którego doświadczenie idealnie wpisuje się w satyryczno-zabawowy klimat tych utworów.

Do piosenki „Fernando” powstał klimatyczny teledysk, który zrealizowano w Teatrze Kamienica w Warszawie.