Atom String Quartet premiera singla „Adonis Modraszek” z nadchodzącej płyty „UNIVERSUM”

Już dziś w serwisach cyfrowych ukazał się pierwszy singiel z nadchodzącego albumu Atom String Quartet „UNIVERSUM”. Utworem, którym zespół wprowadza słuchacza w świat swoich najnowszych muzycznych opowieści jest niezwykle barwny i energetyczny „Modraszek Adonis (Adonis Blue)”. 
Posłuchaj
„Modraszek Adonis” to trzecia część cyklu „Atlas Motyli” Krzysztofa Lenczowskiego skomponowanego specjalnie dla Atom String Quartet. Słychać w nim inspiracje Sonatą wiolonczelową Benjamina Brittena, kwartetami Beli Bartoka i Dymitra Szostakowicza. Stosowana w nim technika rykoszetu, czyli rzucania smyczka na struny nadaje mu zwiewnego charakteru, kojarzonego z ruchem skrzydeł motyla. Jest to utwór energetyzujący, motoryczny i pełen pasji.  Zachwyci zarówno wielbicieli jazzu i szeroko pojętej muzyki improwizacyjnej, jak i fanów muzyki klasycznej.

Krzysztof Lenczowski tak mówi o całym cyklu: „Inspiracją dla powstania cyklu „Atlas motyli” była dziecięca książeczka z motylami należąca do mojej córki. Pierwszym motylem, który skomponowałem był „Paź królowej”. Poetyka tej nazwy nieustannie mnie zachwyca i zachęca do roztkliwiania się nad urodą języka polskiego niemal za każdym razem, kiedy wykonujemy ten utwór. Nie w każdym języku ten konkretny motyl nazywa się równie pięknie, z reguły w językach obcych dominują bardziej techniczne, zwyczajne nazwy. Lubię myśleć o poszczególnych częściach tego cyklu również, jak o rodzaju artystycznego ukłonu w kierunku ludzi, którzy tak pięknie nazwali te stworzenia po polsku.
„Atlas motyli” to cykl utworów na kwartet smyczkowy. Głównymi elementami łączącymi poszczególne „motyle” w jedną spójną całość są dwa fundamentalne założenia kompozytorskie. Pierwsze z nich polega na wykorzystaniu motoryki jako podstawowego środka wyrazu. W efekcie wszystkie cztery części są do siebie podobne, nie kontrastują ze sobą, każda jest żwawa i witalna. Drugie założenie zakłada zestawienie ze sobą klasycznej harmonii dur-moll ze strukturami powstałymi z użyciem skal symetrycznych, głównie całotonowej i chromatycznej. Na styku tych dwóch porządków harmonicznych powstaje charakterystyczne dla całego cyklu brzmienie. 
„Atlas motyli” nie jest zamknięty, niewykluczone, że powstaną kolejne utwory na kwartet smyczkowy, które spełnią wyżej opisane założenia”.

Album UNIVERSUM ukaże się 
19 stycznia 2024 roku. 
Atom String Quartet to jeden z najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych na świecie, należący do grona najlepszych wykonawców jazzowych w Polsce. Zespół łączy możliwości kwartetu smyczkowego z szeroko rozumianą improwizacją. W jego twórczości – oprócz jazzu – słychać inspiracje polskim folklorem, muzyką z różnych regionów świata, a także muzyką współczesną i klasyczną.

Kwartet tworzą skrzypkowie: Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński, altowiolista – Michał Zaborski oraz wiolonczelista – Krzysztof Lenczowski. Zespół stale gości na największych polskich i światowych scenach muzycznych, jest regularnie zapraszany do udziału w sesjach nagraniowych innych muzyków, współpracuje z czołówką polskich i zagranicznych artystów oraz orkiestr. 
Premierowy koncert UNIVERSUM odbędzie się
19 stycznia o godz. 19:00 w Nowej Miodowej
Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie.
Kup bilet