Nowy singiel od The Black Keys – „Beautiful People (Stay High)”

The Black Keys rozpoczynają Nowy Rok od wydania singla „Beautiful People (Stay High)” i towarzyszącego mu lyric video. Nowy utwór zapowiada dwunasty studyjny album duetu z Akron w Ohio, „Ohio Players”, który ukaże się 5 kwietnia. W ramach promocji dzieła, zespół ogłosi wkrótce trasę koncertową.

Posłuchaj „Beautiful People (Stay High)”
Pre – Save / Add „Ohio Players”

Autorami nowej piosenki są członkowie duetu – Dan Auerbach i Patrick Carney – oraz Dan „The Automator” Nakamura i Beck. Radosny, uroczysty utwór „Beautiful People (Stay High)” jest jednym z wielu na płycie, który powstał we współpracy The Black Keys z przyjaciółmi muzykami, wśród których znaleźli się także Noel Gallagher czy Greg Kurstin.

– Mieliśmy objawienie: „Możemy zadzwonić do naszych przyjaciół, by pomogli nam tworzyć muzykę”. To zabawne, bo przecież obaj piszemy piosenki z innymi ludźmi – Dan przez cały czas [jako solowy artysta i producent], a ja, gdy produkuję płytę – wyjaśnia Patrick Carney.

– Bez względu na to, z kim pracujemy, nigdy nie czujemy, że rezygnujemy z tego, kim jesteśmy – dodaje Dan Auerbach. – Moim zdaniem to raczej dodawanie pewnych smaków.  Po prostu rozszerzyliśmy tę paletę o ludzi, z którymi chcieliśmy pracować. Wspieraliśmy ich i ich pomysły, aby zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby muzyka rozkwitała. Ale kiedy przyszedł czas na ukończenie albumu, zostaliśmy tylko Pat i ja.

– Nigdy nie pracowaliśmy ciężej, aby nagrać płytę – kontynuuje. – Tworzenie albumu nigdy nie zajęło nam tyle czasu. Nie spieszyliśmy się i zrobiliśmy to dobrze.

– Ta płyta miała być po prostu dobrą zabawą – mówi Carney. – Czymś, czego większość zespołów po 20 latach kariery nie robi, czyli przystępną, luźną płytę, która jest po prostu fajna.

Pracując nad „Ohio Players„, albumem, którego tytuł zainspirowała tak samo nazywająca się funkowa grupa z Dayton, w stanie Ohio, The Black Keys byli też DJ-ami na tanecznych imprezach, które nazywali „record hangs”.

– Duch tych imprez przeniknął do DNA albumu – napisał dziennikarz „Mojo”. – Na tym polegała cała zabawa – podsumował Auerbach. – Trzeba było trochę odpuścić.

The Black Keys po raz pierwszy zaprezentowali publiczności utwór „Beautiful People (Stay High)” za pośrednictwem serii tajemniczych zwiastunów w mediach społecznościowych.

Podczas tegorocznego festiwalu SXSW premierę będzie miał dokument o duecie, „This is a Film About The Black Keys”.

The Black Keys

Założony w Akron w stanie Ohio w 2001 roku zespół The Black Keys tworzą wokalista/gitarzysta Dan Auerbach i perkusista Patrick Carney. W ubiegłym roku duet otrzymał dwie nominacje do nagrody Grammy za swój jedenasty album studyjny „Dropout Boogie”. Duet uważany jest za jeden z najlepszych zespołów rock’n’rollowych na świecie. Szlifowali talent, grając w małych klubach, dochodząc sukcesywnie do wyprzedanych tras koncertowych. Dotychczas grupa wydała 11 studyjnych albumów: „The Big Come Up” (2002), „Thickfreakness” (2003), „Rubber Factory” (2004), „Magic Potion” (2006), „Attack & Release” (2008), „Brothers” (2010), „El Camino” (2011), „Turn Blue” (2014), „Let’s Rock” (2019), „Delta Kream” (2021) i „Dropout Boogie” (2022). Zespół zdobył dotąd sześć nagród Grammy i BRIT oraz występował na festiwalach w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Meksyku, Australii i Europie.