Wegehaupt & Piwowar – Elhenna, premiera 28.10.2022 r.

Zasobne Archiwum Polskiego Radia kryje w swoich zbiorach prawdziwe muzyczne perełki. W Agencji Muzycznej Polskiego Radia staramy się wyszukiwać takie ciekawe nagrania sprzed lat i przypominać je światu. Szczególnie, kiedy ich twórcy i wykonawcy odeszli już od nas i łatwiej o nich zapomnieć.

21 października 2022 roku w serwisach streamingowych pojawi się zatytułowana  „Elhenna” cyfrowa EP-ka z trzema utworami duetu Zbigniew Wegehaupt & Sławomir Piwowar!

Zbigniew Wegehaput (1954-2012) był jednym z najbardziej zapracowanych polskich kontrabasistów przełomu XX i XXI wieku. A to przede wszystkim dzięki niezwykłej wrażliwości i wszechstronności muzycznej.  Występował i nagrywał ze wszystkimi największymi polskiej sceny jazzowej, od Seiferta, poprzez Namysłowskiego, „Ptaszyna” Wróblewskiego, czy Karolaka i Muniaka, po młodszych jak Konikiewicz, wielu innych pomijając. Ale dźwięki jego kontrabasu można usłyszeć też w nagraniach Stanisława Soyki, Anny Marii Jopek, Grzegorza Ciechowskiego czy Ryszarda Rynkowskiego. Uzbierało się tego łącznie kilkadziesiąt płyt, w których nagrywaniu brał udział.

Stąd mniej miał czasu na działalność pod własnym nazwiskiem i zostawił po sobie jedynie trzy płyty nagrane na przestrzeni lat 1984 – 2008.

Wegehaupt był też cenionym pedagogiem, z niezwykłym autorytetem w środowisku, przy tym wszystkim pozostając zaskakująco skromnym człowiekiem.

Sławomir Piwowar (1953-2015) był muzykiem obdarzonym niespotykaną wyobraźnią. Karierę rozpoczynał jako gitarzysta klasyczny i w tej roli został laureatem Festiwalu San Sebastian w Hiszpanii. Na początku lat 70. ubiegłego wieku dołączył do jazzowego zespołu PARADOX, a dalej w jego muzycznej biografii pojawiają się takie nazwy, jak BEMIBEK, NIEMEN AEROLIT i SBB. Od czasu, kiedy awaryjnie musiał zastąpić lidera tego ostatniego zespołu i zasiadł za baterią elektronicznych syntezatorów Józefa Skrzeka, zaczął dzielić swoją muzyczną aktywność pomiędzy gitarę i klawisze.

W późniejszych latach muzyk współpracował z Grzegorzem Ciechowskim, Kasią Kowalską, Eweliną Flintą oraz przez blisko 20 lat z Urszulą.

Wegehaupt i Piwowar spotkali się 27 i 28 czerwca 1985 roku w studiu M-1 Polskiego Radia (obecnie Studio im. Agnieszki Osieckiej) i nagrali wspólnie trzy utwory – dwie kompozycje Wegehaupta, jedną (tytułową) Piwowara. Bez wątpienia możliwość usłyszenia tych nagrań sprzed blisko czterdziestu lat jest prawdziwą gratką dla każdego miłośnika jazzu.

Tracklista

1. Diabeł z Anioła          5:50 (komp. Z. Wegehaupt)

2. Elhenna                      6:15 (komp. S. Piwowar)

3. Dziewczyna lipcowa 5:15 (komp. Z. Wegehaupt)

Smartlink: https://bfan.link/elhenna