PREMIEROWY KONCERT Z CYKLU „MIEJSCÓWKA Z DWÓJKĄ” 
– KLARNETOWE IMPRESJE ADAMA ELJASIŃSKIEGO

– Przeniesiemy się do Francji, kraju będącego Mekką instrumentów dętych. To właśnie we Francji powstał – znany nam w obecnym kształcie – klarnet, a tradycja wykonawstwa klarnetowej muzyki solowej i kameralnej sięga już ponad dwustu lat – zapowiada Adam Eljasiński, współgospodarz najbliżej „Miejscówki z Dwójką”. Premiera wydarzenia już w najbliższą sobotę 18 grudnia: na antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz – w formie streamingu wideo – na Facebooku,stronie dwojka.polskieradio.pl i kanale YouTube stacji. Początek transmisji o godz. 19.00.

Adam Eljasiński jest doktorem sztuk muzycznych – ukończył studia doktoranckie w klasie klarnetu prof. Mieczysława Stachury w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Jest również absolwentem Ostravska Universita w Ostrawie oraz konserwatoriów w Nicei i Paryżu. Otrzymał Diplome d’Etudes Musicales oraz Premier Prix de Conservatoire de Nice, w dziedzinie solowej i kameralistyce oraz został laureatem Prix de Virtuosite a l’unanimite. Obecnie jest klarnecistą-solistą Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie, Polskiej Opery Królewskiej oraz Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.

Podczas najbliższej „Miejscówki z Dwójką” Adam Eljasiński zaprezentuje się w odsłonie solowej, jak również w duecie z altowiolistką Aleksandrą Demowską-Madejską oraz z grupą Kwintofonia. Ten kwintet dęty tworzą muzycy orkiestr: Teatru Wielkiego Opery Narodowej, Polskiej Opery Królewskiej, Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie, a także Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Wspólna pasja do kameralistyki zaowocowała powstaniem zespołu, który swój premierowy koncert, transmitowany w Programie 2 Polskiego Radia, zagrał 21 stycznia 2021 roku w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. 

Nasze najbliższe spotkanie skupi się głównie wokół muzyki francuskich kompozytorów, takich jak: Pierre Max Dubois, Jacques Ibert, Guillaume Connesson. Opowiem również o miniaturze na klarnet solo wielkiego rosyjskiego twórcy Igora Strawińskiego oraz o jego spotkaniu z najwybitniejszym impresjonistą Claudem Debussym – zapowiada Adam Eljasiński.

  • Transmisja premierowego koncertu Adama Eljasińskiego w sobotę 18 grudnia o godz. 19.00 – na antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz – w formie streamingu wideo – na: stronie dwojka.polskieradio.pl, Facebooku Dwójki i kanale YouTube stacji.
  • Wszystkie koncerty z cyklu „Miejscówka z Dwójką” do obejrzenia tutaj.