„MIEJSCÓWKA Z DWÓJKĄ” – BARBARA DRAZKOV DRĄŻKOWSKA 
I JEJ PREPAROWANE PIANINO NA 9 PALCÓW

Barbara Drazkov Drążkowska sięga po stare, zniszczone pianina oraz fortepiany i – preparując je w autorski sposób – daje im nowe życie. Grając i komponując. Jak brzmi muzyka niezwykłej pianistki będzie się można przekonać już w najbliższą sobotę 18 września w „Miejscówce z Dwójką”. Premiera wydarzenia o godz. 19.00 na antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz – w formie streamingu wideo – na Facebooku,stronie dwojka.polskieradio.pl i kanale YouTube stacji. 

– Trochę śrubek, taśmy malarskiej, korków od wina, masy mocującej, kilka pokrywek od słoików, drewnianych elementów, plastikowych wkrętów między strunami i na strunach, czasami też pinezki w filcu młoteczków – tak zmienione instrumenty brzmią jak bębny, dzwony, misy tybetańskie, klawesyn czy handpan – mówi Barbara Drazkov Drążkowska, która komponuje i aranżuje muzykę na autorsko spreparowane fortepiany i pianina.

Niedawno Barbara złamała w wypadku rowerowym mały palec lewej ręki. – W ten sposób zrodziła się koncepcja projektu „Pianino preparowane na 9 palców”. Zostałam zaproszona na tygodniową rezydencję artystyczną w Le Lac w Brukseli, gdzie powstała muzyka stworzona na ponadstuletnim pianinie Gerhard Adam. 15 czerwca projekt miał swoją premierę na festiwalu Nuits du Beau Tas w Brukseli. Specjalnie dla Dwójki wróciłam do Le Lac, żeby zaprezentować 9 palcami skomponowane tam utwory – wraz z krótkimi aranżacjami psalmów Mikołaja Gomółki na spreparowanym pianinie Gerhard Adam – mówi artystka.

Barbara Drazkov Drążkowska to mieszkająca w Belgii pianistka, kompozytorka i aranżerka. Ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Poznaniu, w klasie profesora Grzegorza Kurzyńskiego. Następnie – uhonorowana prestiżowym stypendium rządu niemieckiego (DAAD) – kontynuowała naukę w Kolonii i Lubece pod opieką Pierre-Laurenta Aimarda oraz Jamesa Tocco.

Zdobycie Grand Prix oraz Sound New Award na XIII Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie umożliwiło jej dalsze poszukiwania w zakresie muzyki nowej. Grając w ciemności z noktowizorem (Niewidzialna Pianistka) czy realizując autorską trasę koncertową na rowerze (Green Pianist), Barbara tworzy swój rozpoznawalny język artystyczny, który łączy elementy muzyczne z performatywnymi i teatralnymi. 

Współpracowała z takimi artystami, jak m.in. Paweł Mykietyn, Agnieszka Duczmal, Leszek Możdżer, Nicholas Lens, Sidi Larbi Cherkaoui, David Dawson, Szymon Brzóska, María Pagés, Manjunath BC. Występowała na festiwalach i w salach koncertowych całego świata – m.in. Opera House w Sydney, NCPA w Pekinie, Auditorium w Rzymie, Bunkamura Theatre w Tokio, Opera Narodowa w Amsterdamie. 

Jako kompozytorka współpracowała m.in. z Teatrem Szwalnia w Łodzi (muzyka do spektaklu „Bóg rzeczy małych”), z festiwalem Animator w Poznaniu (muzyka do filmów animowanych Sumito Sakakibary); z Eastman Company w Antwerpii (muzyka do spektaklu „Genesis”). Jako aranżerka przełożyła na fortepian preparowany m.in. muzykę Krzysztofa Komedy (duet z saksofonistą Bartoszem Smorągiewiczem) czy psalmy Mikołaja Gomółki (duet z bas-barytonem Maciejem Straburzyńskim).

  • Transmisja koncertu w sobotę 18 września o godz. 19.00 – na antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz – w formie streamingu wideo – na stronie dwojka.polskieradio.pl, Facebooku Dwójki i kanale YouTube stacji.