WaluśKraksaKryzys – pozycja obowiązkowa na letnich festiwalach

Choć został laureatem ubiegłorocznej Famy, wygrał Jarocin 2020 to  i tak jego formalny debiut w kwietniu 2021 r. był sporym, pozytywnym zaskoczeniem dla dziennikarzy i słuchaczy. Album „Atak” zebrał doskonałe recenzje, szybko wywołał dyskusję nt. płyty roku, doczekał się licznych porównań (od CKOD, przez Janerkę, Arctic Monkeys, zimną falę, aż po hendrixsowskie solówki), single wdrapały się na szczyty list przebojów, a sam Waluś rozsiadł się na okładkach playlist w serwisach streamingowych. Pamiętając o szokująco szczerych i doskonałych literacko tekstach, łatwo wytłumaczyć olbrzymie zainteresowanie projektem WaluśKraksaKryzys ze strony letnich festiwali. Takiego materiału w polskim rocku, alternatywie czy „niezalu” dawno nie było.

Pierwszą, nieformalną płytę „MiłyMłodyCzłowiek” (2019) i tegoroczną „Atak” Waluś nagrał praktycznie samodzielnie. Dlatego pełnię swoich możliwości prezentuje w pełnym, pięcioosobowym składzie koncertowym fenomenalnie adaptując materiał z pierwszego albumu na język gitar oraz rozszywając i aranżując na nowo numery z „Ataku”. Efekt piorunujący!

WaluśKraksaKryzys to projekt, który urzeka prostotą przekazu, o którą zdecydowanie niełatwo przy tak dużym bagażu emocjonalnym w warstwie tekstowej. – mówi Laura Janowska, Zastępczyni Redaktora Naczelnego Studenckiego Radia „ŻAK” –  Całość daje poczucie świeżości i zadziwiającej lekkości, wręcz ulgi. Nie ma przesytu wzniosłych epitetów, ani homeryckich porównań – są czyste emocje i fakty – podkreśla.

Próbkę możliwości WaluśKraksaKryzys zaprezentował w maju właśnie na 62. urodzinach Studenckiego Radia „Żak” Politechniki Łódzkiej grając transmitowany, streamowany i wyświetlany na budynku przy Piotrkowskiej 217 koncert z Muzeum Książki Artystycznej. Wystarczyło, by muzycy mogli zobaczyć na ekranie publiczność, dla której grają, by… warto sprawdzić samemu. Polecamy!

Koncert WKK – 62. urodziny Studenckiego Radia „Żak”:

WaluśKraksaKryzys w składzie:

WaluśKraksaKryzys – gitara, wokal, essa;

Jakub Tokarz – perkusja, wokal;

Bartosz Jędrecki – bas, sample, wokal;

Ryszard Czarnecki – gitara, wokal;

Łukasz Kastelik – wynalazki, wokal.

Setlista:

1. Czeczerecze

2. Tlen

3. Tuż Przed Północą

4. To, co między nami

5. DziwneDźwięki

6. Wszelakie Wady

7. Najgorsze Rzeczy

8. Każde Nowe Zdanie

9. Bez Założeń i Zamiarów

10. KilogramDobrychChwil

11. Uśmiech Chelsea

12. Atak

13. NaNoże

14. Muszę Robić Te Głupoty

15. MiłyMłodyCzłowiek