Radio 357 największym projektem na Patronite

Największa społeczność Patronów – pierwsze miejsce na Patronite

Radio 357 jest na pierwszym miejscu w rankingu portalu Patronite pod względem liczby patronów. Osiągnęło tę pozycję w piątek, 14 maja. Regularnie wspiera je prawie 31 500 osób. To największa społeczność patronów spośród wszystkich projektów na tej platformie crowdfundingowej.


– Dwa tygodnie temu zostaliśmy liderem wysokości zbiórki. Teraz jesteśmy na pierwszym miejscu także pod względem liczby patronów. I to wszystko zaledwie w 4 miesiące od startu nadawania. Cieszy nas, że przyciągamy nowych słuchaczy. Ale co ważne – są oni też skłonni wspierać nas regularnymi wpłatami. Ta energia nas niesie i to chyba widać, słychać i czuć na antenie – mówi Krystian Hanke, dziennikarz i członek zarządu.
Nowy cel zbiórki – podcasty i video


Radio w krótkich odstępach czasu osiągnęło kolejne cele zbiórki: 615 000 zł (11 kwietnia) i 660 000 zł (3 maja). Obecnie wyznaczono kolejny próg na poziomie 725 000 zł. Tym razem zespół chce mocno postawić na rozwój podcastów oraz treści video.


– Podcasty mają ogromny potencjał. Chcemy systematycznie umacniać tu swoją pozycję. Naszym celem jest stworzenie najciekawszej platformy podcastowej w Polsce. Dlatego pozyskane środki przeznaczymy na nowe podcasty, dostępne tylko dla naszych Patronów i prowadzone przez najlepszych fachowców. Z Patronami ustalimy jaka ma być ich tematyka i kogo powinniśmy zaprosić do współpracy – wyjaśnia Paweł Sołtys, prezes zarządu. 
Oprócz rozbudowy oferty podcastowej Radio 357 zapowiada także rozwój treści video. – Na początku zainwestujemy w transmisje online oraz nagrania ze studia emisyjnego. Będziemy korzystać z form video do kontaktów z Patronami. Pozwolą nam też pozyskać nowych słuchaczy – mówi Paweł Sołtys.Jak podkreśla, Radio 357 przeciera szlak w projektach opartych o finansowanie społecznościowe. – To wciąż nowy model funkcjonowania. W tej skali jeszcze nikt nie działał w ten sposób – mówi Paweł Sołtys.

  • Radio 357 ma największą społeczność Patronów na Patronite
  • Regularnymi wpłatami wspiera je prawie 31 500 osób
  • Radio w szybkim tempie osiągnęło kolejne cele zbiórki: 615 000 zł (11 kwietnia) i 660 000 zł (3 maja)
  • Kolejny cel został ogłoszony w piątek (14 maja). To 725 000 zł
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na rozbudowanie oferty podcastowej i video
  • Do grona autorów podcastów Radio 357 zaprosi twórców będących specjalistami w swoich dziedzinach
  • Zespół radia chce też rozwinąć treści video: transmisje online i nagrania ze studia emisyjnego
  • 14 maja radio zainaugurowało projekt Garaż 357. Będą to mini-koncerty emitowane na żywo z własnego studia


Synergia anteny i platformy podcastowej


Radio buduje ofertę programową hybrydowo. Strategia opiera się na integralnym łączeniu audycji emitowanych na żywo na antenie i dostępnych na żądanie w podcastach. 


– Mamy bardzo zaangażowanych Słuchaczy. Chcemy, żeby nasza oferta programowa była taka, jak nasza społeczność – żywa, różnorodna. Dlatego szukamy, eksperymentujemy, powstają wciąż nowe pomysły. Dzięki podcastom nie musimy się martwić, że „ramówka nie jest z gumy” i ma określoną „pojemność”. To szansa na jeszcze więcej dobrych treści – wyjaśnia Katarzyna Pruchnicka, kierująca rozwojem oferty programowej Radia 357.
W ten sposób Radio 357 staje się wspólną przestrzenią słuchania bez względu na czas emisji. – Nie mamy wątpliwości, że z czasem to właśnie podcasty będą tym pierwszym wyborem dla Słuchaczy. Szczególnie, że dostęp do nich w aplikacji mobilnej funkcjonalnie jest właściwie taki sam jak do radia na żywo – wyjaśnia Katarzyna Pruchnicka.


Pierwszy mini-koncert w Garażu 357


14 maja odbył się pierwszy koncert zrealizowany w całości w studiu Radia 357. Na żywo zagrała Kaśka Sochacka z zespołem.


– Mini-koncerty w naszym studiu, którego jeszcze niedawno nie było? Wydawało się to dość odległym marzeniem. Ale nasi Patroni nie chcieli tak długo czekać. My zresztą też. W rekordowym tempie otrzymaliśmy od nich środki, które pozwoliły szybko przekuć wizję w rzeczywistość. Garaż 357 to miejsce naszych kameralnych koncertów. Będziemy je emitowali na żywo oraz udostępniali w podcastach, budując też naszą własną bibliotekę unikatowych nagrań – opowiada Piotr Stelmach, koordynujący pracę redakcji muzycznej. – To unikatowy format, w którym połączymy występy na żywo z listą przebojów LP357. O ile wiem – jeszcze nikt w Polsce tego tak nie robił – dodaje.
Kolejnym artystą, który wystąpi w Garażu 357 będzie Arek Kłusowski. Koncert odbędzie się w piątek, 21 maja, w dniu premiery nowej płyty artysty.


***
Radio 357 to stacja założona przez byłych dziennikarzy radiowej Trójki. Zespół tworzy obecnie ponad 100 autorów, dziennikarzy oraz osób organizujących pracę radia. Audycje przygotowują m.in. Marek Niedźwiecki, Piotr Kaczkowski, Kuba Strzyczkowski, Marcin Łukawski, Krystian Hanke, Michał Olszański, Ernest Zozuń, Patrycjusz Wyżga, Katarzyna Borowiecka, Marta Malinowska, Marcin Cichoński, Katarzyna Pruchnicka, Tomasz Gorazdowski, Tomasz Rożek, Paulina Wilk, Tomasz Michniewicz, Aleksandra Budka, Gabriela Darmetko, Mateusz Fusiarz, Piotr Stelmach, Marta Kula, Michał Gąsiorowski, Agnieszka Obszańska, Izabela Woźniak, Paweł Sołtys, Daniel Wyszogrodzki, Tomasz Jeleński, Katarzyna Kłosińska, Filip Jaślar, Łukasz Błąd, Krzysztof Szubzda, Bartosz Gil, Baasch, Łukasz Dunaj, Justyna Godz, Agnieszka Szwajgier, Marcin Klimkowski i Michał Żakowski.


Radio 357 wprowadziło również serwisy informacyjne nadawane rano i popołudniu. Przygotowuje je zespół 10 dziennikarzy i reporterów oraz 9 korespondentów zagranicznych. Pracę newsroomu koordynuje Justyna Mączka.


Na początku kwietnia zespół Radia 357 uruchomił „Twoje 357”. To platforma podcastowa, umożliwiająca dostęp do ponad 1300 odcinków audycji emitowanych od startu radia. Obecnie to ponad 2000 godzin podcastów, a codziennie dodawanych jest ok. 20 nowych audycji. Wśród nich są też podcasty specjalne – nie emitowane na antenie. Podcastów można słuchać poprzez stronę internetową Radio357.pl oraz przez aplikację Radio 357 dostępną na systemy Android i iOS.


Radio 357 utrzymuje się z wpłat słuchaczy. Aktualnie prawie 31 500 Patronów przekazuje już niemal 680 000 złmiesięcznie poprzez serwis Patronite. 


Radia 357 można słuchać bezpłatnie przez aplikację (Android i iOS), stronę internetową, agregatory stacji internetowych (m.in. OpenFM, WP Pilot, Patronite Audio, TuneIn, Replaio, MyTuner, MediaU). Stacja zwiększa także zasięg poprzez rosnącą dostępność w telewizjach kablowych.