Kruk & Wojtek Cugowski – płyta prosto z serca

Ta płyta jest z serca i bez kalkulowania. W ogóle jest tutaj dużo bardzo trudnych rzeczy: po pierwsze jest to płyta  w języku angielskim, po drugie jest to muzyka osadzona mocno w latach siedemdziesiątych/ osiemdziesiątych; długie kompozycje, długie solówki. Wydawanie takiej płyty w dzisiejszych czasach w Polsce jest lekkim szaleństwem, ale    cieszę się, że mogę brać w tym udział, bo to jest muzyka, którą bardzo dobrze czuję (…).” – tak prosto ze studia Wojtek Cugowski opowiada o nowym albumie nagranym z grupą Kruk.

14 kwietnia na rynku ukaże się najnowszy studyjny album formacji Kruk. Na płycie zatytułowanej „Be There” znajdzie się osiem kompozycji, a teksty napisał i zaśpiewał Wojtek Cugowski. Płyta wydana zostanie pod szyldem Kruk & Wojtek Cugowski. Album dostępny jest już w przedsprzedaży i można go zamówić tutaj. 

A już dzisiaj zespół udostępnił film ze studia, gdzie gitarzysta formacji Piotr Brzychcy oraz Wojtek Cugowski mówią o genezie powstania tej płyty oraz opowiadają o pracy nad tym krążkiem. Film zobaczyć można w tym miejscu.

Piotr Brzychcy dodaje: „Praca w studiu to zupełnie inny segment działań w życiu zespołu. Zawsze tworzymy album na próbach zespołu, ale brzmienie i mnóstwo szczegółów, które słyszycie na płytach, powstaje właśnie w studiu, gdzie wszystko można rozebrać na czynniki pierwsze. Wizytówką Kruka jest jednak brzmienie najbliższe temu wcześniej zaaranżowanemu przy powstawianiu danych kompozycji. Chcemy, aby zespół tak brzmiał, ponieważ to także odbicie obrazu koncertowego, a to było przecież zawsze największym wyznacznikiem brzmienia muzyki rockowej. Cieszy nas jednak, gdy jakieś smaczki pojawiają się niespodziewanie w trakcie gotowej produkcji już nagranej muzyki, albo gdy możemy jeszcze coś indywidualnie dograć wedle pomysłów, które ciągle się rodzą. Niesamowite jest odkrywać w swojej muzyce coś, czego wcześniej nie widzieliśmy.”

Lista utworów prezentuje się następująco:1. Rat Race2. Hungry For Revenge3. Prayer Of The Unbeliever (Mother Mary)4. Made Of Stone5. The Invisible Enemy6. Dark Broken Souls7. To Those In Power8. Be There (If You Want To)

Praca nad albumem trwała prawie dwa lata, ale trudno się temu dziwić, zważywszy jak wyglądał ostatni, pandemiczny rok. Zresztą – czas w jakim powstawały linie melodyczne i teksty napisane przez Wojtka Cugowskiego, odcisnął na nich swoje piętno; album niesie dość mroczne przesłanie, a utwory skłaniają do refleksji nad kondycją dzisiejszego człowieka.

Muzyka Kruka wymyka się sztywnym definicjom – na pewno czerpie inspiracje z klasycznego hard rocka spod znaku Deep Purple czy Rainbow, ale zespół nie boi się długich rozbudowanych kompozycji i flirtu z bardziej progresywnymi dźwiękami. Sam tytuł krążka „Be There” nawiązuje do poprzednich albumów Kruka („Be 3″, „Be4ore”, „Beyond”), a okładka również kontynuuje temat chłopca, którego postać pojawiła się po raz pierwszy na albumie „Be4ore”. Autorką obrazu, który powstał na potrzeby okładki, jest Ewa Toczkowska.

Więcej informacji – wkrótce!

https://www.facebook.com/metalmindproductions

https://www.facebook.com/KrukPL

www.metalmind.com.pl