WYBITNY DYRYGENT ŁUKASZ BOROWICZ BOHATEREM AUDYCJI „CAFE MUZA” W RADIOWEJ DWÓJCE

Wielki pasjonat zapomnianych dzieł muzyki polskiej, zapalony kolekcjoner płyt, ale przede wszystkim wybitny dyrygent – gościem najbliższego wydania audycji „Cafe Muza” w radiowej Dwójce będzie Łukasz Borowicz. Rozmowa z artystą, który nominowany był w tym roku do Nagrody Mediów Publicznych, już w najbliższą niedzielę 29 listopada o godz. 10.00.

Łukasz Borowicz przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora artystycznego Polskiej Orkiestry Radiowej, a od 2006 roku jest pierwszym dyrygentem gościnnym Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. Od lat współpracuje z wieloma orkiestrami na świecie, w tym m.in.: London Philharmonic Orchestra, BBC Scottish Symphony Orchestra, RIAS Kammerchor oraz Akademie für Alte Musik, Deutsche Symphonie-Orchester Berlin, Bamberger Symphonike. W 2008 roku został wyróżniony Paszportem „Polityki”, w 2011 roku – nagrodą Koryfeusz Muzyki Polskiej, w 2013 – Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida, a w 2014 roku – nagrodą Tansman za „wybitną indywidualność muzyczną”.

Niedawno otrzymał nominację do Nagrody Mediów Publicznych 2020 w kategorii „Muzyka”. Laureatem tej nagrody został śpiewak operowy Piotr Beczała, z którym Łukasz Borowicz często współpracuje – w grudniu 2019 roku poprowadził premierę „Halki” Moniuszki w Theater and der Wien w reżyserii Mariusza Trelińskiego z udziałem Piotra Beczały (polska premiera inscenizacji odbyła się w lutym 2020 r. w TWON). Znakomity dyrygent ma również na koncie debiut w Operze Paryskiej prowadząc przedstawienie „Les Huguenots” Giacomo Meyerbeera (2018). 

– Łukasz Borowicz słynie z zamiłowania do odkrywania zapomnianych dzieł muzyki polskiej. Potwierdzeniem tego są zarówno programy koncertowe artysty, jak i jego rozbudowana dyskografia – licząca ponad sto płyt – mówi Klaudia Baranowska, która poprowadzi najbliższe wydanie „Cafe Muza”. – Jest również zapalonym kolekcjonerem płyt i od września tego roku dzieli się ze słuchaczami Dwójki swoją pasją i najlepszymi nagraniami z prywatnych zbiorów w audycji „Karnawał instrumentów” w piątki o godz. 22.00 – dodaje dziennikarka Programu 2 Polskiego Radia.

  • Audycja „Cafe Muza” w Dwójce w niedzielę 29 listopada w godz. 10.00-11.00.