„Domówka z Dwójką”: Orkiestra Ludwika Sarskiego udźwiękowi „Bestię” z 1917 roku

W najbliższej „Domówce z Dwójką” Orkiestra Ludwika Sarskiego zmierzy się z „Bestią” – filmem z Polą Negri z 1917 roku. Autorskiej muzyki tego dwuosobowego kolektywu artystycznego wysłuchamy w sobotę 7 listopada o godzinie 21.00. Transmisja na antenie radiowej Dwójki, stronie internetowej oraz YouTube i Facebooku stacji, gdzie będzie można także zobaczyć fragmenty filmu. 

Orkiestrę Ludwika Sarskiego – najmniejszą orkiestrę świata, jak sami mówią o sobie – tworzy dwóch multiinstrumentalistów i kompozytorów: Piotr Tomala i Damian Szymczak. W swojej twórczości łączą takie style jak early jazz, ragtime, tango, swing czy klezmer. Działalność orkiestry to kameralne koncerty oraz wykonywanie muzyki na żywo do filmów niemych, takich jak „Młody Sherlock Holmes” Bustera Keatona czy „Światła wielkiego miasta” Charliego Chaplina.

W najbliższej „Domówce z Dwójką” Orkiestra zaprezentuje autorską muzykę do najstarszego i jedynego zachowanego filmu z Polą Negri z polskiego okresu jej kariery. „BestiaAleksandra Hertza to tragiczna historia miłosnego trójkąta. Pola, dziewczyna z prowincji, wykorzystując zakochanego w niej Dmitriego, ucieka z domu. Trafia do wielkiego miasta, gdzie zostaje znaną tancerką i poznaje bogatego przedsiębiorcę Alexisa. Niebawem do miasta przyjeżdża szukający zemsty Dmitri… Film był dla aktorki przepustką do zagranicznej kariery – w Niemczech, gdzie kręciła późniejsze filmy, została gwiazdą, a po zakończeniu I wojny światowej produkcje z Polą Negri w roli głównej zyskały również dużą popularność w USA.

Do wysłuchania koncertu zapraszamy 7 listopada (sobota) po godz. 21.00 – transmisja na antenie PR2, stronie internetowej Dwójki i Facebooku Dwójki oraz na kanale YouTube Polskiego Radia. Dzięki Filmotece Narodowej – Instytutowi Audiowizualnemu, który cyfrowo odrestaurował zachowaną kopię filmu, w ramach „Domówki z Dwójką” w mediach społecznościowych Polskiego Radia będzie można również zobaczyć fragmenty „Bestii”.

➔ Damian Szymczak opowie o projekcie w audycji „Wybieram Dwójkę” we wtorek, 3 listopada o godz. 16.30.

➔ Transmisja koncertu w „Domówce z Dwójką” w sobotę 7 listopada o godz. 21.00 – na antenie, stronie internetowej oraz Facebooku i YouTube stacji.