PREMIERA MUSICALU „BRACKA 1981” MICHAŁA ZABŁOCKIEGO 
I GRZEGORZA TURNAUA W RADIOWEJ TRÓJCE i ON-LINE

Oto niezwykła opowieść o miłości, sztuce i polityce dziejąca się w czasie stanu wojennego, który stał się inspiracją do powstania niezwykłego musicalu „Bracka 1981”. Premiera muzycznego spektaklu, w którym usłyszymy aż 22 piosenek Michała Zabłockiego i Grzegorza Turnaua już w najbliższą sobotę 22 sierpnia w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Transmisja na antenie Trójki, a streaming wideo na Facebooku i stronie internetowej stacji oraz kanale YouTube Polskiego Radia.


Niespełniona piosenkarka snuje intrygę, aby zdobyć dla siebie repertuar. Dzięki jej ukrytym zabiegom młody, debiutujący poeta, przyjeżdża z Warszawy do Krakowa na swój wieczór autorski, który zaplanowano na 12 grudnia 1981 roku. Tu zaskoczy go stan wojenny. Uwięziony w mieszkaniu piosenkarki, wspólnie z jej mężem – kompozytorem, tworzy w ukryciu piosenki. Jednak szalejące namiętności utrudniają, a w końcu całkowicie uniemożliwiają twórcom współpracę. Zawiedzeni i źli rozchodzą się, obdarowując repertuarem sąsiada, którym okazuje się… Grzegorz Turnau.
To fabuła musicalu „Bracka 1981” w największym skrócie. Ale jego akcja zatacza o wiele szersze kręgi – siostra piosenkarki okazuje się podziemną działaczką, która wydaje książki drugiego obiegu, za to brat jest oficerem SB. Poeta, poszukiwany za publikację wierszy w niezależnych pismach, zostaje zadenuncjowany przez główną bohaterkę, która nie mogła doczekać się obiecanych piosenek.


„Bracka 1981″ to pierwszy musical rozgrywający się w stanie wojennym i pierwszy polski musical w gatunku juke-box, czyli z piosenkami znanymi już z radia i albumów. W ramach muzycznego widowiska artyści wykonają 22 piosenki spółki autorskiej Michał Zabłocki & Grzegorz Turnau, w tym m.in.: tak popularne przeboje krakowskiego wokalisty, jak „Cichosza” i „Naprawdę nie dzieje się nic”. Pojawi się też oczywiście tytułowa „Bracka”, czyli ulica, przy której naprawdę mieszka Grzegorz Turnau. Jednak nie są to wierne, znane z płyt wersje piosenek – musical w zaskakujący sposób operuje pierwotnym materiałem, ponieważ teksty piosenek zostały zmienione i wydłużone tak, że każda z nich stanowi jedną pełną scenę. A w dodatku stanowiące muzyczną podstawę spektaklu kompozycje Turnaua i Zabłockiego zostały na nowo odczytane i zaaranżowane przez Miłosza Wośkę.


W spektaklu zaśpiewają artyści teatru Rozrywki w Chorzowie: Wioletta Białk, Piotr Brodziński, Jarosław Czarnocki, Kamil Franczak, Maciej Kulmacz, Wioleta Malchar, Beata Rzeźnik, Paweł Stefan i Karolina Sypniewska. Zagra zespół muzyczny w składzie: Jacek Gros, Marcin Jabłoński, Michał Karbowski, Jędrzej Łaciak, Marek Malisz, Bartek Plewka, Anna Scheller, Leszek Szczerba, Joanna Urbańska-Mikszta, Miłosz Wośko.
Premiera musicalu „Bracka 1981” na antenie Trójki oraz w mediach społecznościowych w sobotę 22 sierpnia w audycji „Lista osobista” Piotra Metza:


godz. 20.05 – start emisji I części musicalu na antenie Trójki (ok. 65 min)
po godz. 21.10 – kolejna część dostępna na Facebooku Trójki, stronie trojka.polskieradio.pl oraz kanale YouTube Polskiego Radia
Transmisję poprzedzi rozmowa Piotra Metza z Michałem Zabłockim (od godz. 19.05)