Premiera albumu Polskiego Radia „Byłem z Wami” z homiliami i wierszami Św. Jana Pawła II.

Dwupłytowy album „Byłem z Wami” to wyjątkowe wydawnictwo Polskiego Radia przygotowane specjalnie z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Zawiera wybór najważniejszych, a zarazem zawsze aktualnych fragmentów homilii i wypowiedzi  Papieża wygłoszonych podczas oficjalnych spotkań, które znalazły się w programach jego pielgrzymek  do Ojczyzny.  Dopełniają go nagrania wierszy pisanych  w latach 50. – 70 w interpretacjach wybitnych aktorów oraz pieśni śpiewane w czasie najbardziej emocjonalnych spotkań z Papieżem Polakiem, św. Janem Pawłem II.

Dla uczczenia 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły, Papieża Polaka, Polskie Radio przygotowało wyjątkowe wydawnictwo: dwupłytowy album, zawierający fragmenty najważniejszych homilii, oficjalnych wypowiedzi i pieśni śpiewanych podczas pielgrzymek  Jana Pawła II do Ojczyzny, a także nagrania jego wierszy pisanych  w latach 50. – 70 w interpretacjach wybitnych aktorów.

Poprzez to wydawnictwo Polskie Radia zachęca do wsłuchania się w słowa, które poruszały serca Polaków, podnosiły na duchu, przypominały o najważniejszych wartościach: miłości, godności, wierze, o znaczeniu rodziny, twórczego życia, pracy, troski o przyrodę i świat, czyli przesłanie, które od początku pontyfikatu Papież Polak kierował do swoich rodaków. Album „Byłem z Wami” ma charakter szczególny: zawiera dwie płyty „Myśląc Ojczyzna” (CD1) oraz „Myśląc rodzina” (CD2), na których fragmenty najbardziej poruszających homilii i przemówień są dopełniane fragmentami poezji Karola Wojtyły, wywołującymi u odbiorcy wrażenie osobistego komentarza. Płyty ukazują postać Papieża jako intelektualisty o ogromnej wrażliwości na słowo, drugiego człowieka i jego potrzeby, ale także zawsze patrzącego dalej i widzącego więcej niż inni.

Taki układ fragmentów homilii i wierszy pokazuje w przejrzysty sposób ciągłość myśli Papieża – Proroka, jak we wstępie do albumu nazywa go Tadeusz Fredro-Boniecki, wieloletni dziennikarz Polskiego Radia, który relacjonował wszystkie pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. – Przyszłość Polski zależy od was i musi od was zależeć. To jest nasza Ojczyzna — to jest nasze „być” i nasze „mieć”. I nic nie może pozbawić nas prawa, ażeby przyszłość tego naszego „być” i „mieć” zależała od nas – mówił Ojciec Święty na Westerplatte 12 czerwca 1987 roku. Na płytach usłyszymy też fragmenty świadczące o ogromnym poczuciu humoru papieża, jego spontaniczności i otwartości podczas spotkań z młodzieżą, z mieszkańcami Wadowic czy góralami. 

Poezja Karola Wojtyły wielokrotnie ukazywała się drukiem, tym razem jednak odbiorcy mogą posłuchać jej w interpretacjach wybitnych polskich aktorów: Henryka Boukołowskiego, Andrzeja Ferenca, Gustawa Holoubka, Krzysztofa Wakulińskiego, Jerzego Zelnika oraz Michała Żebrowskiego (nagrania pochodzą z Archiwum Polskiego Radia).

W albumie znalazły się także pieśni śpiewane w czasie najbardziej emocjonalnych spotkań z Papieżem Polakiem: „Wadowice, moje miasto”, „Barka” czy te śpiewane przez górali  na zakończenie jego pobytu w Zakopanem. – To wybór bardzo subiektywny – mówi redaktor wydania Grażyna Adamska z Archiwum Polskiego Radiazależało nam na ukazaniu spójności myślenia poety i intelektualisty, który zostając papieżem, pozostał wierny swoim przekonaniom i wyznawanym wartościom. Albumy ułożyliśmy z krótkich fragmentów wystąpień i poezji, tak aby do wysłuchania każdego z nich wystarczyło kilka minut w ciągu dnia, a jednocześnie pokazujących głębię przesłania Ojca Świętego, jego więź z rodakami, poczucie humoru  i nadzwyczajną umiejętność budowania relacji – dodaje.   

Należy dodać, że ten wyjątkowy, unikalny Album powstał  w 100 rocznicę urodzin Karola Wojtyły, Papieża Polaka oraz w roku 95-lecia Polskiego Radia, które towarzyszyło Janowi Pawłowi II, relacjonując wszystkie wydarzenia tego pontyfikatu i przekazując jego przesłanie.