POLSKIE RADIO NA XVIII MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE PIANISTYCZNYM IM. FRYDERYKA CHOPINA

Wszystkie anteny Polskiego Radia zaplanowały transmisje, retransmisje, rozmowy z uczestnikami, laureatami i jurorami XVIII Konkursu Chopinowskiego, który odbędzie się dniach 2-23 października br. w Warszawie. Polskie Radio, które jest patronem medialnym wydarzenia, także i w tym roku ufunduje nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie mazurków Fryderyka Chopina.

Polskie Radio zaplanowało dziesiątki godzin relacji, transmisji, retransmisji, wywiadów, komentarzy – tak, aby miliony słuchaczy miały szansę uczestniczyć na bieżąco w tym bodaj najbardziej prestiżowym i budzącym największe emocje wydarzeniu muzycznym na świecie. Bilety na wszystkie przesłuchania i koncerty XVIII Konkursu Chopinowskiego zostały wyprzedane w ciągu zaledwie kilku minut.

Program 2 Polskiego Radia – jako współorganizator Konkursu – wprowadzi specjalną ramówkę, która umożliwi transmisję wszystkich przesłuchań i koncertów. W czasie przerw usłyszymy komentarze krytyków, pianistów, muzykologów oraz rozmowy z uczestnikami i jurorami. Podczas uroczystej inauguracji 2 października w Filharmonii Narodowej wystąpią zwycięzcy Konkursu z lat poprzednich: Martha Argerich, Dang Thai Son, Yulianna Avdeeva, Seong-Jin Cho oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod batutą Andrzeja Boreyki. Zwycięzcę tegorocznej odsłony poznamy w nocy z 20 na 21 października, uroczyste wręczenie nagród wraz z koncertem laureatów odbędzie się następnego dnia w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Tradycyjnie już 17 października, czyli w rocznicę śmierci Fryderyka Chopina, Dwójka zaprosi na transmisję Requiem Mozarta z Bazyliki św. Krzyża w Warszawie. 

Od stycznia dziennikarze Programu 2 w audycjach „Płytowy Trybunał Dwójki”, „Duża Czarna”, „Chopin osobisty”, „Cafe Muza”, „Fortepianiści i chopiniści” prezentują najciekawsze koncerty i najwybitniejsze interpretacje chopinowskie, przypominają najbardziej emocjonujące wydarzenia z poprzednich edycji, sylwetki laureatów i jurorów.

Do wydarzenia przygotowuje swoich słuchaczy także cyfrowe Polskie Radio Chopin, które powstało w 2015 roku w odpowiedzi na rosnące zainteresowanie Konkursem. Dziś jest stacją nadającą całą dobę, skoncentrowaną na promocji polskiej muzyki poważnej, w której najważniejszym punktem odniesienia jest dorobek Fryderyka Chopina. W czasie Konkursu towarzyszyć będzie na żywo zmaganiom uczestników, prezentować sylwetki jurorów oraz ich komentarze i podsumowania.

Przypomnijmy też, że chociaż nagrania z Konkursów Chopinowskich (1955-2015) wypełniają w Polskim Radiu Chopin całe noce, to w niedzielne poranki („Wokół Wielkiego Konkursu”, godz. 7.00-8.00) wybitny krytyk i znawca pianistyki Artur Bielecki przedstawia słuchaczom subiektywną, ale uporządkowaną chronologicznie i tematycznie, wizję ponad 90-letniej historii Konkursu Chopinowskiego. Ukazuje losy zarówno zwycięzców, wyróżnionych i wielkich przegranych. Narracja prowadzona jest ze świadomością dalszych koncertowych i fonograficznych losów najciekawszych warszawskich „konkursowiczów”.

Na wszystkich antenach słuchacze Polskiego Radia znajdą relacje na żywo, serwisy konkursowe, retransmisje najważniejszych koncertów. Portal polskieradio.pl uruchomi serwis specjalny, w którym znajdą się: przesłuchania uczestników Konkursu, rozmowy ze wszystkimi biorącymi w nim udział pianistami i jurorami, materiały poświęcone kulisom Konkursu, wszystkie audycje zapowiadające wydarzenie, które pojawiają się w Dwójce i Polskim Radiu Chopin od początku 2020 roku. Internauci i melomani znajdą tu również bogaty serwis fotograficzny i podcasty w wersji polsko- i anglojęzycznej.

Polskie Radio związane jest z Międzynarodowym Konkursem im. Fryderyka Chopina w Warszawie od jego pierwszej edycji w 1927 roku. Najlepszym symbolem tej współpracy jest nagroda specjalna Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków. Wśród jej laureatów znaleźli się m.in. Halina Czerny-Stefańska (1949), Fou T’song (1955), Martha Argerich (1965), Krystian Zimerman (1975), Rafał Blechacz (2005).

Polskie Radio od początku transmitowało i omawiało na swoich antenach najważniejsze konkursowe wydarzenia, zapraszało laureatów na recitale radiowe, a od lat 50. XX wieku – również na nagrania. Od V Konkursu w 1955 roku, wychodząc naprzeciw ogromnemu zainteresowaniu radiofonii zagranicznych, rozpoczęło rejestrację dźwiękową całości wydarzenia. Od XII edycji w 1990 roku konkursowe przesłuchania transmitowane są w całości przez Program 2. Dzięki współpracy z Europejską Unią Nadawców (EBU) Konkurs Chopinowski dociera do milionów słuchaczy na całym świecie.

Organizatorem XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Współorganizatorem jest Program 2 Polskiego Radia.

Szczegółowe informacje na polskieradio.pl