DEBIUTANCKI ALBUM DUETU BUDYŃ/PIKULA JUŻ W SPRZEDAŻY!

W zeszły piątek miała miejsce premiera pierwszej płyty duetu Budyń/Pikula pod tytułem „Śpiewy Zastolne”. Premierze towarzyszył teledysk do utworu „O jedno zdanie za dużo”. Inspirowany „Krótkim filmem o miłości” klip można zobaczyć pod tym linkiem:

Pierwszym singlem z albumu jest utwór „Dobro”, którego można posłuchać pod tym linkiem:

Kto choć raz spotkał Budynia – sceniczne alter-ego Jacka Szymkiewicza znanego z formacji „Pogodno” i „Babu Król”, ten wie, że jest to artysta dynamiczny i nieprzewidywalny. Znany jako wokalista, autor muzyki i błyskotliwych tekstów, król polskiej alternatywy, w swoim nowym projekcie daje się poznać jako charyzmatyczny poeta codzienności. Do współpracy zaprasza kompozytora Sebastiana Pikulę – multiinstrumentalistę odpowiedzialnego za brzmienie i wirtuozerską lekkość zespołu „Miąższ” oraz badacza polskiej muzyki tradycyjnej. Panowie łączą siły w duecie, w efekcie tworząc materiał świeży i intrygujący.

„Śpiewy Zastolne” to płyta ekscentryczna, dowcipna, pełna czułości i muzycznej kokieterii. Budyń umiejętnie łączy ciężki kaliber własnych doświadczeń z intymnością poezji śpiewanej. Jego wiersze opowiadają historie o złamanych sercach i pomyłkach związanych z życiowymi wyborami. Ubrane w muzykę Pikuli nabierają szlachetnego minimalizmu dopieszczonego partią skrzypiec czy basem z fisharmonii.

Budyń w charakterystyczny dla siebie sposób komentuje „Śpiewy Zastolne”:

„Mówią, że diabeł tkwi w szczegółach:

na przykład w szyku zdania.

Niby nic, a ciężar znaczenia wędruje wte i wewte.

Dla przykładu:

„Śpiewy muszą być zastolne” –

tu rzecz jasna chodzi o śpiewy, że one mają być te właśnie.

„Muszą być śpiewy zastolne” –

a tutaj, że konieczność jest paląca.

„Zastolne śpiewy być muszą” –

jakieś konkretne te śpiewy koniecznie.

„Śpiewy zastolne muszą być” –

koniecznie. Konkretnie te i koniecznie być muszą.

Jak nie kochać języka polskiego?

Języka polskiego jak nie kochać ?

Polskiego nie kochać jak języka?”

Na płycie gościnnie wystąpiła wrocławska wokalistka Adrianna Styrcz, która swą oryginalną barwą głosu wzbogaciła wokale Budynia. Inni goście to: Jan Czaja (wiolonczela), Antoni Gralak (trąbka), Bartek Woźniak (baraban) i Krzysztof Zalewski (głosy).

„Śpiewy Zastolne” zrodziły się w procesie muzykowania w domowym zaciszu w połowie 2019 roku. W ramach promocji albumu w marcu i kwietniu 2020 Budyń i Pikula w towarzystwie Panny Adrianny Styrcz wyruszą w trasę koncertową po prywatnych mieszkaniach Polek i Polaków. Informacje o koncertach dostępne będą pod adresem: https://www.facebook.com/BudynSupersam/

Szczegółowa lista utworów na płycie:

1. Dobro

2. Ex

3. Lis

4. Macasz (Mistrz Poniewieracz)

5. O jedno zdanie za dużo

6. Schowaj mnie

7. Stany

8. Tango

9. Zwolniony

Album „Śpiewy Zastolne” można nabyć pod tym linkiem:

https://www.mystic.pl/plyty_cd,37000.htm