Premiera teledysku Big Cyc z udziałem polskich sportowców

Big_Cyc_okladka_sm

Jesteśmy najlepsi – nowa płyta i teledysk zespołu Big Cyc.


Muzyka i tekst: Jacek Jędrzejak

„Jesteśmy najlepsi” to najnowsza piosenka zespołu Big Cyc, która pilotuje nową płytę zespołu pod taką samą nazwą. Będzie to już 15 studyjny album zawierający absolutnie premierowe piosenki zasłużonej dla polskiego rocka ekipy muzyków.
Teledysk do piosenki „Jesteśmy najlepsi” to wydarzenie bez precedensu. Obok muzyków Big Cyca wzięło w nim udział kilkunastu wybitnych sportowców, w tym mistrzowie Polski, Europy i świata (także  mistrzowie olimpijscy). W teledysku występują m.in. Otylia Jędrzejczak, Iwona Guzowska,, Artur Siódmiak, Dariusz Michalczewski, Marcin Lijewski, Adam Korol, Szymon Kołecki, Piotr Świerczewski i wielu innych, zasłużonych dla Polski mistrzów sportu jak również paraolimpijczyków, szermierzy złotych medalistów z Londynu 2012 Grzegorz Pluta i Dariusz Pender. Ważnymi aktorami w teledysku są także młodzi piłkarze ręczni podopieczni Fundacji Akademia Sportu Artura Siódmiaka.    

Idea!
Teledysk jest wspólnym projektem artystów i sportowców, który niesie przesłanie sportowej rywalizacji, podgrzewa ducha walki fair play, krzewi idee współzawodnictwa i szacunku dla przeciwnika, ma wydźwięk antyrasistowski i jest zachętą do zdrowego stylu życia oraz  do uprawiania sportu przez młodzież szkolną.
Tym teledyskiem chcemy nie tylko ożywić areny i boiska sportowe, chcemy także wywołać dyskusję na temat edukacji sportowej w Polsce. Dość zwolnień z Wychowania Fizycznego! Dość traktowania lekcji WF po macoszemu!
„Jesteśmy najlepsi” to także pozytywny sygnał i wezwanie dla każdego. Nie trzeba być prawdziwym mistrzem świata. Możesz być mistrzem świata u siebie w domu i to każdego dnia. To hymn sportowy, ale także hymn dnia codziennego, bo codziennie musimy walczyć z przeciwnościami losu. „Jesteśmy najlepsi” to doskonałe antidotum na polską depresję i przeklętą chorobę współczesności zwaną wypaleniem zawodowym.


Ciekawostki!
Zdjęcia do teledysku kręcono w Gdańsku na stadionie PGE Arena oraz w studiu telewizyjnym w Warszawie. Teledysk realizuje agencja filmowa Karabin Maszynowy z Gdańska.
Ze względu na sporą ilość uczestników teledysku na planie pracowały dwie ekipy filmowe.
Dobrym duchem przedsięwzięcia był „król Artur” czyli Artur Siódmiak, który przekonał wielu sportowców do wzięcia udziału w teledysku. Dochód z internetowej emisji teledysku zasili konto Fundacji.
Wiele pozytywnego zamieszania podczas kręcenia teledysku  wprowadziła maskotka młodych piłkarzy ręcznych Król Lew.

Płyta „Jesteśmy najlepsi” to mieszanka wybuchowa z gazem rozweselającym i pigułką prawdy doprawiona sarkazmem i polana gęstym  wkurzeniem na polskie absurdy.  Zdaniem lekarzy jest w stanie pobudzić do życia osoby niemrawe i zrezygnowane, a nawet nieżywe.
Na najnowszej płycie Big Cyca nie brakuje żartów muzycznych w starym stylu zespołu („Gender song”) ale są też kompozycje pełne gorzkich refleksji i przemyśleń dotyczących naszej rzeczywistości („Zegarek Putina”, „Lato w Afganistanie”). Ciekawostką jest piosenka „Uniwerek ja i ty” napisana specjalnie na 70.lecie Uniwersytetu Łódzkiego, na którym studiowali Dżej Dżej i Skiba.
Brzmienie płyty jest bardzo nowoczesne, ale mimo to Big Cyc cały czas pozostaje sobą i jest wierny dawno temu obranej stylistyce szyderstwa, zjadliwej ironii i kpiny. Muzycy  od lat świetnie czują się w loży szyderców z perspektywy, której oceniają nasz zwariowany i skołowany świat.
Ciekawostką dla fanów będzie z pewnością fakt, że nowe CD zespołu będzie zawierać oryginalny bonus w postaci GRY PLANSZOWEJ pod tytułem „Trasa Big Cyca”.  Okładkę płyty namalował Szymon Chwalisz.
Big Cyc jest jak dobre portugalskie wino, wyłowione z pirackiego okrętu na dnie morza, które po wielu awanturach i przygodach nabiera właściwego drace i prowokacji umysłowej smaku.
Zespół gra na scenie nieprzerwanie od 27 lat. Sprzedał ponad 2 mln płyt i zagrał ponad cztery tysiące koncertów. Wielokrotnie otrzymywał Złote i Platynowe Płyty. Jest to jedyny w Polsce zespół który gra w tym samym, oryginalnym  składzie od początku istnienia.