Trio Primitivo i Grzegorz Niemczuk oczarowali Chińczyków 
Muzyczne emocje podczas „Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach”

Występy braci Oleś i Antoniego Gralaka pod szyldem Primitivo oraz koncert Grzegorza Niemczuka to muzyczne akcenty tegorocznego „Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach”. Polscy artyści zostali entuzjastycznie przyjęci przez chińską widownię gromadzącą się tłumnie w salach koncertowych w Changshy.

Bracia Oleś wraz z Antonim  Gralakiem na 2. edycji „Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach” pojawili się ze swoim wyjątkowym projektem Primitivo. Jest to muzyczna podróż, w której trzy wybitne osobowości polskiego jazzu eksplorują terytoria pierwotnych dźwięków z całego świata. Zamiast jednak ograniczać się do odgrywania skrupulatnie odnalezionej muzyki, przenoszą ją do czasów współczesnych, odnajdując w niej zagubione ogniwo kanonu improwizacji.

Występy grupy Primitivo stanowiły muzyczną ramę  artystycznych aktywności w Changshy w ramach 2. edycji „Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach”. Widownia reagowała entuzjastycznie, oklaskując nie tylko wszystkie zagrane utwory, ale także każdą solówkę. Pierwszy występ,  który odbył się w sali koncertowej Hunan Normal University, zespół zakończył wspólnym wykonaniem kilku utworów zorkiestrą studencką. Koncert zamknięcia odbył się natomiast w klubie jazzowym Hongka Club (Czerwony Kogut) i stanowił klimatyczne nawiązanie do charakterystycznego dla jazzu, bardziej kameralnego grania.

Grzegorz Niemczuk uznawany jest obecnie za najbardziej aktywnego polskiego pianistę klasycznego młodego pokolenia. Międzynarodowa kariera solowa zawiodła go do wielu prestiżowych sal koncertowych na całym świecie. Wystąpił do tej pory z ponad 400 recitalami i koncertami, odwiedzając 31 krajów na wszystkich sześciu kontynentach. Podziwiany jest za wrażliwość, poetykę i wirtuozerię. Spotyka się z gorącym przyjęciem publiczności oraz krytyki w Europie, Azji i Ameryce Południowej. Jego interpretacje Chopina porównywane są z interpretacjami Marthy Argerich, Maurizio Polliniego i Adama Harasiewicza.

Wybitny polski pianista zaprezentował słuchaczom zgromadzonym na sali koncertowej Hunan Normal University w Changshy utwory Fryderyka Chopina, Wojciecha Kilara oraz kompozycję Wang Jianzhonga. Nie był to ostatni występ Grzegorza Niemczuka w Chinach podczas tegorocznej edycji „Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach”. Muzyk wystąpi jeszcze 20 grudnia – podczas oficjalnego zamknięcia Festiwalu w prestiżowej Beijing Concert Hall.

Oprócz koncertów zarówno trio Primitivo jak i Grzegorz Niemczuk poprowadzili cieszące się olbrzymią popularnością warsztaty dla studentów Hunan Normal University w Changshy.

1. edycja „Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach” odbyła się jesienią ubiegłego roku. Serwisy informacyjne i społecznościowe Państwa Środka określiły „Kręgi Sztuki” mianem „najważniejszego polskiego wydarzenia kulturalnego roku 2016 w Chinach”. Tegoroczna edycja gości w Pekinie oraz w kilku innych chińskich miastach, m.in. w Wuhan i Changsha. Wydarzenia artystyczno-kulturalne, które proponuje Festiwal mieszkańcom Chin, to: przegląd klasyki polskiej kinematografii, koncerty polskich wykonawców muzyki klasycznej i jazzu, prezentacja polskiej branży gier wideo, wystawy fotografii oraz plakatu. W ramach Festiwalu organizowane są również wykłady i warsztaty z różnych dziedzin sztuki, w tym klasy mistrzowskie dla muzyków.