Długo oczekiwana premiera Warner Classics: „proMODERN shakespired”!

William Shakespeare od wieków inspiruje artystów. W jego strofach odnajdujemy uczucia towarzyszące nam wszystkim: miłość, śmierć, nienawiść, tęsknotę i piękno. Usłyszymy je również w subtelnym i wyrafinowanym albumie „proMODERN shakespired”.
„Czytając wersy Shakespeare’a, ma się wrażenie, że są w nich obecne nasze najgłębsze uczucia. Opowiadają o naszych codziennych emocjach, wyrażając je prostymi słowami ujętymi w kunsztowną formę. Muzyka współczesnych twórców podkreśla aktualność poezji brytyjskiego mistrza. Tak samo intymnie i w podobnie wysublimowany sposób. Pozwala zbliżyć się do znaczenia słów tajemniczych sonetów Williama Shakespeare’a” (proMODERN)

Sekstet proMODERN tworzą indywidualności muzyczne – każdy z członków zespołu jest wybitnym muzykiem i śpiewakiem, realizującym się także na innych polach artystycznej wypowiedzi. Stworzyli  zespół specjalizujący się w muzyce współczesnej. Przekazują słuchaczom piękno i bogactwo sztuki początku XXI wieku jako najbliższej nam wszystkim, wykorzystującej znaną estetykę, odwołującej się do dzisiejszych doświadczeń.

W ciągu pięciu lat istnienia proMODERN prawykonał 28 utworów (w tym miniatury, większe formy a capella, utwory wokalno-instrumentalne i z towarzyszeniem orkiestry), 9 różnych cykli pieśni oraz kreował role sceniczne w premierowych spektaklach operowych.  Jest także zespołem, który wykonuje wiele współczesnych dzieł jako jedyny w Polsce i jeden z niewielu na świecie, w tym słynne Stimmung Karlheinza Stockhausena. Grupa współpracuje z wybitnymi polskimi kompozytorami, a współpraca ta jest wzajemną inspiracją. Do projektu „proMODERN shakespired” sekstet zaprosił Krzysztofa Herdzina, Krzesimira Dębskiego, Włodzimierza Pawlika, Pawła Łukaszewskiego, Tomasza Opałkę, Dariusza Przybylskiego, Miłosza Bembinowa, Macieja Zielińskiego, Andrzeja Borzyma jr, a także gościa specjalnego – laureata Grammy Philipa Lawsona (special track: utwór To me, fair friend). Co szczególnie ucieszy fanów zespołu oraz miłośników poezji Williama Shakespeare’a – poza wydaniem CD zostanie udostępnionych cyfrowo kilka dodatkowych utworów: Aleksandra Kościowa, Anny Ignatowicz-Glińskiej oraz Stanisława Moryto.

Szekspirowska w duchu sesja fotograficzna została zrealizowana z udziałem Kingi Karpati (zdjęcia) oraz Moniki Moskwy (kostiumy) i Magdaleny Giszterowicz (charakteryzacja), jej efekty możecie zobaczyć poniżej!

fot. Kinga Karpati

„Projekt ‘proMODERN shakespired’ jest realizacją niezwykłej wizji artystycznej.
Z prawdziwą dumą wnoszę swój wkład w tę pełną dramatyzmu podróż!”
— (Philip Lawson, zdobywca nagrody Grammy)

„proMODERN shakespired” to projekt niezwykły dzięki połączeniu XVI-wiecznej poezji ze współczesną muzyką. Uświadamia nam, że ludziom od wieków towarzyszą te same uczucia i emocje. proMODERN  odczytał Sonety  Shakespeare’a  na nowo, przybliżając je współczesnemu odbiorcy. Muzykę napisali kompozytorzy reprezentujący różne stylistyki, jest to więc spojrzenie szerokie.  „proMODERN shakespired” to kolejna odważna propozycja tych kameralistów, wpisująca się w międzynarodowy katalog Warner Classics, w którym muzyczne inspiracje szekspirowskie bywały w przeszłości doceniane przez krytyków.

„Kiedy Piotr Pieron zwrócił się do mnie z propozycją skomponowania trzech sonetów Szekspira, przeznaczonych na sekstet wokalny a capella, w pierwszej chwili ucieszyłem się niezmiernie, ponieważ zachwyciła mnie perspektywa stworzenia utworu dla grupy wyrafinowanych kameralistów, specjalizujących się w muzyce współczesnej. Po chwili jednak zaczęły mnożyć się wątpliwości, głównie z powodu oryginalnego, staroangielskiego tekstu, do którego miała zostać dodana moja muzyka. […] Wybrałem sonety, które wydały mi się najbliższe mojej liryce, opowiadające o jasnych stronach miłości, o pięknie i sile uczucia, dostosowałem do nich lekko melancholijny, pełen uczuciowości charakter muzyki – i oto są. Szekspir i Herdzin opowiadają o miłości przy pomocy sekstetu proMODERN. Miłego słuchania! „
— (Krzysztof Herdzin)

Polska premiera albumu „proMODERN shakespired” odbędzie się 8 grudnia, zaś międzynarodowa i cyfrowa 26 stycznia. Dodatkowo w preorderze już 12 stycznia zostanie udostępniony track nr 3 z albumu: utwór Włodka Pawlika (aranżacja: Andrzej Borzym jr) – Sonnet 33: Full many a glorious morning have I seen. Zapraszamy również na koncert zespołu, który odbędzie się 18 grudnia o godz. 20 w warszawskiej Królikarni, podczas wydarzenia będzie można wysłuchać repertuaru z płyty.