Michał Wrzos i Zagi prezentują „Broń”

Debiutancki singiel Michała Wrzosa miał swoją premierę 11 listopada w Święto Niepodległości.

Utwór traktuje o wizji Polski podzielonej i skłóconej. Mówi o szalejącej burzy emocji i strachu oraz kiełkującej coraz śmielej nienawiści i nietolerancji, nagminnie usprawiedliwianych i racjonalizowanych karykaturą patriotyzmu.

„Rosną między nami barykady. Oddalamy się od siebie w dniu który powinien nas jednoczyć. „Niepodległych myśli broń” – to zarówno twierdzenie jak i rozkaz. Dokąd my zmierzamy i co nas czeka? Wzajemne zawłaszczanie symboli narodowych i tradycji, decydowanie o tym kto może nazywać się prawdziwym Polakiem, a kto już nie – dzielenie się na lepsze i gorsze obozy, nie pasują mi do definicji patriotyzmu. Nie zgadzam się na to i wyrażam swój sprzeciw. Nie daję zgody na nienawiść, segregację i nietolerancję. Niestety, zachowania których doświadczamy, wpisują się do definicji wolności i jej drugiego oblicza, bo przecież „niepodległe myśli” mogą być także tymi najbardziej podłymi – mogą ranić i niszczyć. Mogą dzielić, ķłamać i manipulować.

Nie chciałbym, żeby klip był odbierany zero-jedynkowo, ale stanowczo ganię brak jedności. Bezsilność i osamotnienie są teraz większe niż jeszcze kilka lat temu.

Postać Józefa Piłsudskiego, przy którego rzeźbie (autorstwa Włodawskiej rzeźbiarki Władysławy Wójcik) kontempluję, pojawiła się nie bez przyczyny.

Jego przewrotna postać jest wybuchową mieszanką ideologii od bardzo lewej do skrajnie prawej strony oraz gwałtownych wydarzeń i zachowań. Stanowi pewien ideał wodza i symbol, ale przecież posiada też swoje wstydliwe skazy. Inspiruje on do brania sprawy w swoje ręce, tylko czy warto robić to za wszelką cenę?

Dziś symbolika narodowa jest tematem coraz bardziej niedostępnego sacrum lub pada ofiarą ogromnych manipulacji. Jest zawłaszczana przez różne grupy, bardzo często w sposób godny pogardy i napiętnowania.
Boję się tego, co będzie dalej, bo zdaję sobie sprawę z mojej bezsilności wobec monstrum radykalizmu. Tytan jest bezwzględny, ale nie jest jeszcze w stanie do końca unicestwić mojej nadziei. W utworze nie proponuję recepty na nasz problem, bo chyba nikt takiej nie posiada, jednak domyślam się już konsekwencji jakie nas czekają. Nieśmiało marzę o takim dniu, że to wszystko minie.” –  mówi o utworze Michał Wrzos.

W utworze gościnnie usłyszeć możemy Zagi, którą Wrzos zaprosił do współpracy nad utworem. Artyści wspólnie napisali muzykę i słowa.
Zagi w kwietniu tego roku wydała swój debiutancki LP „Kilka lat, parę miesięcy i 24 dni”. Możecie go posłuchać online na serwisach streamingowych.

Posłuchaj Singla

Posłuchaj Album