Bettye LaVette – muzyka duszy zabrzmi w „Spodku”

Co łączy Boba Dylana, The Beatles oraz The Rolling Stones? Oczywiście poza tym, że cała trójka to ikony światowego rocka? Po ich kompozycje sięgnęła znakomita amerykańska wokalistka Bettye LaVette. Można ich posłuchać na jej najnowszym albumie „Worthy”, a już 3 października zabrzmią na żywo ze sceny katowickiego „Spodka”. Bettye LaVette to jedna z gwiazd tegorocznej, jubileuszowej edycji Rawa Blues Festival.
Zaśpiewać piosenki tuzów pokroju Dylana, Jaggera i Richards oraz McCartney’a i Lennona to wyzwanie nie lada. Wyjść z tego pojedynku obronną ręką – to przywilej najlepszych. LaVette i odpowiedzialny za produkcję „Worthy” Joe Henry nie trzymali się kurczowo oryginalnych wersji. Najdalej posunęli się w beatlesowskim „Wait”. Na „Rubber Soul” piosenka trwała niewiele ponad dwie minuty, LaVette zrobiła z niej przejmującą, bluesową pieśń, jakby napisaną specjalnie dla niej…
Również Bob Dylan miałby problem z rozpoznaniem swojego utworu „Unbelievable” sprzed ćwierć wieku. Na „Worthy” mamy do czynienia z jazzującym opracowaniem, w którym wokalistka czuje się jak ryba w wodzie.
I tylko „Complicated” trudno pomylić z innym wykonawcą. Chwilami można odnieść wrażenie, że to sami Stonesi towarzyszą Bettye w swoim stareńkim utworze, pochodzącym sprzed  blisko pięciu dekad…
Oczywiście ten album oferuje dużo więcej niż tylko wspomniane wyżej trzy covery mistrzów. Przepiękna pieśń „Bless Us All”, żarliwy „Undamned”, czy tytułowy utwór na długo zostają w pamięci. „Worthy” (godny, wartościowy – przyp.red.) zasłużenie zbiera świetne recenzje. „Ta płyta jest nie tylko wartościowa, ale wręcz niezbędna” – napisał jeden z autorów. I jeszcze jeden cytat z recenzji: „Główna rywalka Arethy Franklin o miano najlepszej soulowej wokalistki ostatniego półwiecza”. Trudno chyba o większy komplement…
Zobacz wideo: Bettye LaVette zaprasza na 35. Rawa Blues Festival 

Bettye LaVette przyjedzie do Katowic, by promować swoje najnowsze dzieło. Z pewnością większość jej koncertu w „Spodku” wypełnią utwory z „Worthy”. Ale nie zabraknie też wcześniejszych nagrań z singlem „Let Me Down Easy” na czele.
Bilety na 35 Rawa Blues Festival dostępne są w sieci Ticketpro. Bieżące informacje na temat festiwalu można śledzić na oficjalnej stronie www.rawablues.com oraz oficjalnym fanpage’u na Facebooku.
Rawa Blues Festival to największy bluesowy festiwal na świecie organizowany w zamkniętym pomieszczeniu. Został uhonorowany nagrodą „Keeping The Blues Alive”, przyznawaną przez międzynarodowe stowarzyszenie The Blues Foundation. W poprzednich latach na scenie „Spodka” wystąpiły takie tuzy gatunku zza Oceanu jak: Junior Wells, Robert Cray, Keb’Mo’, Magic Slim, James Blood Ulmer, Blind Boys of Alabama, Otis Taylor, Eric Sardinas i Robert Randolph.
Rawa Blues Festival
35.edycja
3 października 2015
Katowice, Spodek
Zagrają:

Bettye LaVette
Jarekus Singleton
Selwyn Birchwood
Elvin Bishop
Irek Dudek

Sławek WIerzcholski & Nocna Zmiana Bluesa
Romek Puchowski
Boogie Boys
Wielka Łódź
Blues Junkers

Laureat Małej Sceny
Laureat Głosowania Internatuów
Mała Scena:
Joanna Knitter Blues & Folk Connection
Manfredi & Johnson
Wes Gałczyński & Power Train
Sex Machine Band
Acustic
Droga Ewakuacyjna