28 kwietnia zapraszamy na koncert duetu Aleksander Dębicz & Marcin Zdunik promujący dwupłytowy album „Bach Stories” (Warner Classics)

 

Koncert odbędzie się w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Polskim Radiu przy ul. Modzelewskiego 59 w Warszawie, w dniu premiery płyty 28 kwietnia 2017 r. o godz. 19.30.

ZABIERZ PRZYJACIÓŁ I WYBIERZ SIĘ NA KONCERT!
Wcześniej, o godzinie 18.30, zapraszamy na spotkanie autorskie z artystami w kawiarni we foyer, które poprowadzi Beata Stylińska z Dwójki Polskiego Radia i na którym pojawi się możliwość porozmawiania w twórczej atmosferze, przy filiżance kawy lub herbaty, o tym, jakimi historiami muzycy inspirowali się, tworząc swój pierwszy wspólny album. Choć jak dotąd artyści zarzekają się, że dochowają tajemnicy, aby niczego nie sugerować odbiorcom: Muzyka Bacha niezwykle poruszała naszą wyobraźnię, wywołując zarówno proste skojarzenia, jak i prowokując do tworzenia skomplikowanych fabuł. – opowiadają – Nie będziemy zdradzać historii, jakie przychodziły nam do głowy, ponieważ mamy nadzieję, że słuchacz doświadczy podobnych przeżyć.

Płyta „Bach Stories” będzie do kupienia przed i po koncercie w Polskim Radiu.
Album został nagrany w Filharmonii Narodowej, a chociaż jest to debiutancki krążek (a właściwie dwa) duetu, to bynajmniej nie mamy do czynienia z debiutantami. Aleksander Dębicz ma na swoim koncie nagrody w konkursach Bachowskich, zwycięstwo w konkursie improwizacji do filmu Transatlantyk Instant Composition Contest 2013 oraz pierwszą płytę nagraną w ramach ekskluzywnego kontraktu z Warner Classics „Cinematic Piano”, która przysporzyła mu wielu fanów. Z kolei Marcin Zdunik to czołowy wiolonczelista młodego pokolenia, laureat wielu konkursów i artysta-rezydent w Filharmonii Narodowej w sezonie 2016/2017.

Jednak młodzi muzycy zdają sobie sprawę, że wielki talent i pasja to nie wszystko. Ważne są też przyjaźń i wzajemna inspiracja i to właśnie one im przyświecały, gdy zdecydowali się na długoterminową współpracę. Aktualnie duet Aleksander Dębicz & Marcin Zdunik koncertuje w kraju i za granicą, wykonując repertuar Bachowski, a także m.in. dzieła Fryderyka Chopina i Franciszka Schuberta. Za każdym razem ich koncerty to wielkie święto muzyki, podczas którego perłom muzyki klasycznej nadane zostają nowe znaczenia. Klasyczne – nie zaś jazzowe – improwizacje stanowią pomost pomiędzy epokami. Uwspółcześniają muzykę klasyków, wykorzystując nowe środki wyrazu.  Przykładem może być właśnie projekt „Bach Stories”. Tytuł płyty przenosi Bacha w XXI wiek i łączy go z popkulturą. „Bach Stories”, podobnie jak „Star Wars Stories” czy „Batman Stories”, jest nawiązaniem do kontynuacji popularnych historii, rozgrywających się w świecie oryginału, ale stanowiących autonomiczne historie.

Wierzę głęboko, iż dzięki „Bach Stories” słuchacze znajdą i odkryją ponadczasowe piękno w muzyce genialnego Johanna Sebastiana Bacha, granej przez wielce utalentowanych artystów – Marcina Zdunika i Aleksandra Dębicza.
(Krzysztof Jakowicz, skrzypek, laureat Diapason d’Or 1989)