Bułgarskie Święto Wiosny „Marteniczka” z Balkan Folk Acoustic!

W tym roku wiosnę witać będziemy w bałkańskich klimatach.

Ethno Jazz Festival oraz zespół Balkan Folk Acoustic zapraszają 22 marca do klubu Stary Klasztor na obchody Bułgarskiego Święto Wiosny, Miłości i Życzliwości MARTENICZKA 2017.

Prastarą wiosenną tradycją, obowiązkową dla kazdego Bułgara od 1 marca, jest wzajemne obdarowanie się czerwono-białymi Marteniczkami na zdrowie i na szczęście. Promowana jest ona od wielu lat wśród młodych i starych w Polsce przez Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Bułgarii.

Na Bułgarskim Święcie Wiosny w Starym Klasztorze podczas zabawy z wroclawskim zespołem BALKAN FOLK ACOUSTIC oprócz wspólnych przyśpiewek i nauki bałkańskich tańców, każdy będzie miał okazję nauczyć się wyplatania Marteniczek z włóczki czerwonej i białej oraz obdarować nimi kochane osoby z bułgarskim pozdrowieniem „Czestita Baba Marta”.

Bedzie też okazja aby degustować markowe bułgarskie wina oraz tradycyjne przysmaki jarskie jak „lutenica” i „tikwiczki” doprawione słynną przyprawą „czubrica”.

Gościem specjalnym Balkan Folk Acoustic tego wieczoru będzie warszawski Bułgar Stojan Uzunow, którego pasją są tańce bałkańskie, uprawa winorośli i produkcja win, rakii i mastiki. Stojan jest znany z Bułgarskiego Święta Wina „Trifon Zarezan”, którego wspólne obchodzenie zapoczątkował w Polsce. Poprowadzi on naukę takich tańców jak bułgarskie prawo horo, gankino horo, pajduszko horo, elenino horo, dajczowo horo, raczenica, kopanica, serbskie kolo, makedonsko oro, greckie sirtaki. Zwykle porywa wszystkich do wspólnego tańca swoją niesamowitą energią z tajemniczej bułgarskiej góry „Strandża”.

Zespół BALKAN FOLK ACOUSTIC popularyzuje folklor i tradycje ludowe Bułgarii oraz muzykę i tańce krajów bałkańskich – Macedonii, Serbii, Chorwacji, Rumunii, Grecji.  Powstał w 1997 roku w ramach międzynarodowego projektu muzycznego TERRA International Musical Experiment PWR, działającego od 40 lat pod egidą Politechniki Wrocławskiej. Założyli go bułgarscy absolwenci PWR zamieszkujący we Wrocławiu: Dimczo Angełow (gitara, vocal, manager) i Ewgenij Genew (akordeon, vocal, kierownik muzyczny). Jako duet zostali laureatami najbardziej znanego na świecie Bułgarskiego Festiwalu Folkloru Etnicznego KOPRIVSHTICA 2000 (National Festival of Bułgarian Folk Art). W zespołe występowało wielu muzyków i tancerzy z Bułgarii, Grecji, Serbii, Rumunii, Macedonii, Niemiec i Ukrainy. Obecnie z zespołem współpracują Polacy Jacek Lech (bas), Katarzyna Lech(perkusja), Jędrzej Kuziela(tapan), Takis Manolas (bouzuki, tarabuka) z Grecji oraz Koło Serbistów Uniwersytetu Wrocławskiego.                                             Zespól uczestniczył w wielu programach TVP i w wielu audycjach radiowych na żywo oraz występował na licznych imprezach folkowych i europejskich w Polsce, Estonii, Czechach, Niemczech, Austrii, Serbii oraz Bułgarii. Podczas koncertów można się nauczyć najbardziej popularnych bułgarski tańców horo i raczenica, pośpiewać z zespołem przyśpiewki ludowe, a także przeboje Gorana Bregovica. Repertuar oparty jest na źródłowym folklorze bałkańskim o nieparzystych konfiguracjach rytmicznych we własnych aranżacjach, porywających do tańców korowodowych i wspólnej zabawy.

22.03.17 godz.19.00 klub muzyczny Stary Klasztor, ul. Purkyniego 1

Bułgarskie Święto Wiosny „Marteniczka”

BALKAN FOLK ACOUSTIC & Stojan Uzunow

miejsca siedzące: 25 zł – przedsprzedaż w klubie i rezerwacje: bilety@o2.pl, 30 zł – w punktach sprzedaży i w dniu koncertu

miejsca stojące: 15 zł – przedsprzedaż w klubie i rezerwacje: bilety@o2.pl, 20 zł – w punktach sprzedaży i w dniu koncertu

Bilety dostępne w sieci salonów Empik, Saturn i MediaMarkt w całej Polsce

oraz w serwisach: www.staryklasztor.com.pl/bilety/, www.biletin.pl, www.ticketpro.pl

rezerwacje: bilety@o2.pl