RICHARD BONA zagra na X- lecie Ethno Jazz Festival we Wrocławiu!

Ethno Jazz Festival już od 10 lat prezentuje wrocławskiej publiczności najjaśniejsze światowe gwiazdy world music oraz jazzu.

W 2016 roku z okazji okrągłego jubileuszu spodziewać możemy się wielu muzycznych niespodzianek!

Już 22 lutego na scenie BF Impart przy ul. Mazowieckiej 17 wystąpi,  nazywany „afrykańskim Stingiem”,  ulubieniec wrocławskiej publiczności – RICHARD BONA z zespołem!

Pochodzący z Kamerunu multiinstrumentalista od małego dziecka miał styczność z muzyką. Mając 5 lat śpiewał już w miejscowym kościele wraz z rodziną. Pierwszymi instrumentami, na których uczył się grać był flet prosty i różne oryginalne instrumenty perkusyjne. Nieco później sam skonstruował sobie 12-strunową gitarę akustyczną. W wieku 11 lat przeniósł się do większego miasta Douala i zaczął tam zarabiać na życie grając na gitarze elektrycznej. Odkrył wówczas swój niezwykły talent do łatwej nauki gry ze słuchu na dowolnym instrumencie. W 1980 r. usłyszał go francuski właściciel klubu jazzowego w miejscowym hotelu i zaproponował mu stworzenie big bandu.

W 1989 r. Bona przeniósł się do Paryża. Tam wkrótce zaczął współpracować z czołowymi francuskimi jazzmanami – skrzypkiem Didierem Lockwoodem i basistą Markiem Ducretem oraz z gwiazdami jazzu pochodzenia afrykańskiego Manu Dibango i Salifem Keitą. W Paryżu Bona spędził 7 lat, doskonaląc swe umiejętności i ucząc się od znakomitych muzyków, m.in. od Joe Zawinula.

Richard Bona był członkiem Pat Metheny Group, współpracował też między innymi z Michaelem Breckerem, Paulem Simonem, Chaką Khan, Tito Puente, Joni Mitchell, Harrym Connickem Jr., Herbie Hancockiem, Bobbym McFerrinem, Chickiem Coreą, Patem Methenym, Harrym Belafonte czy Georgem Bensonem. Jego styl oscyluje w kierunku: jazzu, bossanovy, popu, afro-beatu, tradycyjnych songów i funku.

Oprócz listy gwiazd , z którymi współpracował, może pochwalić się własnymi nagraniami, gdzie ujawnia talent opowiadania historii, zaskakuje jako muzyk, wokalista oraz “jeden z najlepszych basistów na świecie”. Jego styl sytuuje się na przecięciu jazzu, bossa novy, popu, afro-beatu, tradycyjnych songów i funku.

Wrocławska publiczność pamięta jego koncerty z Anna Marią Jopek oraz z supergrupą world music Toto/Bona/Lokua.

Na lutowym koncercie zespół wystąpi w składzie:

Richard Bona – bas i wokal

A.T.N. Stadwijk – instrumenty klawiszowe

Adam Stoler – gitara

Tatum Greenblatt – trąbka

Ludwig Afonso – perkusja

 22.02.16 godz.20.00 BF Impart, ul. Mazowiecka 17

X lat Ethno Jazz Festival 
THE RICHARD BONA GROUP

bilety: 150 zł – I miejsca, 120 zł – II miejsca, 90 zł – III miejsca, 60 zł – wejściówki (studenci i uczniowie)

Bilety dostępne w sieci salonów Empik i MediaMarkt w całej Polsce

rezerwacje: bilety@o2.pl