Premiera singla „Żurba” zespołu Wernyhora już 3 czerwca.

„Żurba” to singiel zapowiadający premierę płyty „Toloka” sanockiego zespołu WERNYHORA, laureata XXIII Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja” 2021.

Kilka dni po rozpoczęciu przez Rosję działań wojennych w Ukrainie muzycy  WERNYHORY, przygotowując się do drugiej części sesji nagraniowej płyty w Studiu Polskiego Radia S4 im. Jerzego Wasowskiego, postanowili znaleźć pieśń będącą wyrazem ich sprzeciwu wobec rosyjskiej agresji i przejawem wsparcia dla Ukraińców. Rozpoczynająca się słowami: 

Matka mnie zrodziła

wśród ciemnej nocy,

dała mi żywot żołnierski

i czarne oczy.

pieśń, pochodząca z zatytułowanego  „Podole”, 47. tomu „Dzieł Wszystkich Oskara Kolberga”, wydała się najwłaściwszym muzycznym komentarzem do trwającej w Ukrainie wojny. Choć zanotowana w XIX wieku, to jej wojenne przesłanie wciąż niestety okazuje się być aktualne.

„Żurba” znaczy tyle, co smutek. Pieśń opowiada o młodym żołnierzu, który gotując się na wojnę wspomina, że los taki zgotowała mu matka rodząc nocą. Chłopak świadom swej niedoli, nie boi się mimo wszystko podjąć wyzwania. Jego los dodatkowo komplikuje konieczność rozstania się z ukochaną, a wie doskonale, że za plecami czai się śmierć.

Utwór wcześniej nie był nawet w repertuarze grupy WERNYHORA, ale zarówno tekst, jak i opracowana przez Macieja Harnę, współtwórcę zespołu, aranżacja w pełni oddały nastawienie biorących udział w nagraniu muzyków do wojny w Ukrainie.

Wersji dźwiękowej towarzyszy teledysk wyprodukowany przez firmę „Mazurkiewicz Produkcja Filmowa”, dzięki wsparciu, pomocy i partnerstwie Bieszczadzkiego Uniwersytetu Ludowego i Miasta Sanok.

Płytę „Toloka”, głównie z nieco zapomnianą dziś muzyką bojkowską, pochodzącą z rejonu Bieszczad, Agencja Muzyczna Polskiego Radia planuje wydać z początkiem lata.

Smartlink: https://bfan.link/wernyhora-zubra