CETI – pierwszy teledysk do nowej płyty!

Grzegorz Kupczyk, jeden z najpotężniejszych głosów polskiego heavy metalu, to obecnie również jeden z najbardziej zapracowanych artystów na polskiej scenie muzycznej. Muzyk, który w zeszłym roku świętował czterdziestolecie swojej działalności artystycznej, nie zwalnia tempa.

Właśnie ukazał się nowy studyjny album CETI, a dziś zespół dzieli się z fanami oficjalnym teledyskiem, który powstał do singla „Pajac”.  

Grzegorz Kupczyk: „Ten teledysk to pierwszy klip w historii CETI, gdzie muzycy nie pokazują się jako muzycy, a grają role. Pomysł scenariusza pozostawiliśmy reżyserowi Jakubowi Woźniakowi. Jego nieco schizofreniczna wizja bardzo nam się spodobała. Za kamerą pojawił się nasz długoletni przyjaciel, który już wcześniej wyprodukował tak wspaniałe  klipy CETI  jak „The Wolves” czy „Wild And Free” –  Dominik Czech. Z taką obstawą wiadomo było, że klip będzie artystyczny i tak się stało. Bardzo dziękujemy aktorom, charakteryzatorom oraz całej ekipie obecnej na planie za ogromne zaangażowanie. Osobne podziękowania dla Ułan Browar za nieocenioną, przyjacielską pomoc w realizacji tegoż teledysku.”

Teledysk do utworu „Pajac” można zobaczyć tutaj. 

Natomiast o samej kompozycji muzycy mówią tak: Zapytacie czemu 'PAJAC’? A jak czuje się facet wystawiony do wiatru przez swoja dziewczynę? Ale żeby było bardziej interesująco – tekst jest inspirowany…okładką płyty Led Zeppelin 'In Through the Out Door’ „ – komentuje Grzegorz Kupczyk, a basista formacji, Tomek Targosz dodaje: „Na najnowszym albumie lawirujemy pomiędzy heavy metalem, nutką progresji, a klasycznym rockiem. 'PAJAC’ to kwintesencja naszego rock’n’rollowego oblicza.” 

Przypominamy, że jeszcze w marcu będzie można usłyszeć nowy materiał CETI na żywo.

Plan koncertów przedstawia się następująco:

25.03 – Bydgoszcz/ Wiatrakowa Klub

Szczegóły: https://www.facebook.com/events/3282498538689068/?ref=newsfeed

26.03 – Gdańsk/ Drizzly Grizzly

Szczegóły: https://www.facebook.com/events/628037821758885/?ref=newsfeed

Płyta, której tytuł sygnowany jest nazwą formacji, jest dwunastym już krążkiem w dorobku tej grupy. Album promują dwa utwory: singiel „Zaraza” oraz numer „Pajac”, a także koncertowa, klasyczna kompozycja „Kawaleria Szatana II”

Album wydany jest w limitowanej edycji 2 CD DG z bonusową płytą koncertową. Na dodatkowym krążku znajduje się zapis występu CETI z grudnia zeszłego roku z warszawskiego Remontu oraz dwa nagrania koncertowe z poznańskiego klubu U Bazyla. Poznański koncert był ostatnim występem z udziałem Marii Wietrzykowskiej, natomiast w utworze „Jaki był ten dzień” gościnnie zagrał Wojtek Hoffmann i Bogusz Rutkiewicz.

Na pewno inna, bardziej zadziorna” – tak o całej płycie mówi Grzegorz Kupczyk i kontynuuje – „Smaku dodaje fakt, iż spotykaliśmy się regularnie podczas obostrzeń i aby nie tracić czasu na narzekanie i tkwienie w bezczynności, postanowiliśmy przygotować nowy materiał. Kompozytorem i głównym aranżerem jest Tomek Targosz, ja jak zwykle zająłem się stworzeniem linii melodycznych oraz tekstami.”

To pierwsza płyta CETI bez udziału Marii Wietrzykowskiej, szeregi formacji zasilił natomiast nowy perkusista, Piotr Szpalik, a reszta zespołu to: Bartosz Sadura (gitara), Jakub Kaczmarek (gitara), Tomasz Targosz (bas) oraz Grzegorz Kupczyk (wokal). 

Grupa CETI powstała w 1989 w Poznaniu i ma na swoim koncie 12 płyt studyjnych, za krążek „Oczy Martwych Miast” (2020) formacja nominowana została do Fryderyków w kategorii Album Roku Metal. Zespół założył Grzegorz Kupczyk wraz z Marią Wietrzykowską, który w trakcie swojej muzycznej kariery współpracował też z takimi formacjami jak m.in. Turbo, Aion, Panzer X, Esqarial, Kruk i Non Iron.  

Lista utworów:
CD 1:1. Głos krwi2. Horyzont życia3. Zaraza4. Adrenalina5. Portret6. Pajac7. Posłańcy8. Syn przestworzy9. Po drugiej stronie życia CD 2:1.Zapowiedź i intro2. Kamienne piekło3. Machina chaosu4. Już nie z tobą5. Cienie6. Oczy martwych miast7. Kometa Halley’a8. Fałszywy Bóg9. Szalony Ikar10.Poza czasem11. Sztuczne oddychanie12. Iluzjoniści fałszu13. Horyzont życia14. Linia życia15. Dorosłe dzieci16. Ach! Nie bądź taki śmiały17. Kawaleria Szatana II18. W dolinie światła19. Jaki był ten dzień