PREMIEROWA „MIEJSCÓWKA Z DWÓJKĄ” – TAJEMNICZE DŹWIĘKI DUETU PIĘTNASTKA (HUBERT ZEMLER/PIOTR KUREK) 

– Piętnastka jako projekt zawsze był odrobinę efemeryczny, stąd też zależy nam na pewnych niedopowiedzeniach i aurze tajemniczości ​– mówią Hubert Zemler i Piotr Kurek, którzy tworzą ten eksperymentalny duet. Premiera wydarzenia w najbliższą sobotę, 5 lutego, na antenie Programu 2 oraz – w formie streamingu wideo – na Facebooku,stronie dwojka.polskieradio.pl i kanale YouTube stacji. Początek o godz. 19.00.

Piętnastka została zainicjowana przez Piotra Kurka jako solowy projekt, którego debiutancki album „Dalia” (2011) wydany został w nowatorskiej wytwórni Sangoplasmo prowadzonej przez Lutto Lento. Wkrótce do Kurka podczas koncertów dołączył Hubert Zemler. Już jako duet Piętnastka koncertowała w Europie i Stanach Zjednoczonych. 

Poza dobrze przyjętym albumem „A Sacrifice Shall Be Made / All The Wicked Scenes” (2020; Monfdoj), Kurek wydał w ostatniej dekadzie kilka innych albumów z idiosynkratyczną (odrębną, nietypową), ciągle ewoluującą muzyką. Zemler jest niezwykle płodnym perkusistą i kompozytorem. Jego twórczość obejmuje muzykę symfoniczną, jazzową i improwizowaną, jak również eksperymentalną i etniczną. Współpracował z takimi twórcami, jak m.in.: John Tilbury, Ben Frost, Jon Gibson i RP Boo. 

W 2021 roku ukazał się nowy album duetu Piętnastka – „Kambium”, nagrany dla warszawskiej wytwórni Mondoj. Repertuar z tej oraz poprzednich płyt wypełnią program sobotniego wieczoru.

  • Premiera koncertu w sobotę, 5 lutego, o godz. 19.00 – na antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz – w formie streamingu wideo – na stronie dwojka.polskieradio.pl, Facebooku Dwójki i kanale YouTube stacji.