85. URODZINY RADIOWEJ DWÓJKI: KONCERT GRUPY NENE HEROINE W CYKLU „JAZZ.PL”

W najbliższy piątek na scenie koncertowego cyklu Jazz.PL wystąpi zespół Nene Heroine – młoda grupa bez lidera, złożona z utytułowanych artystów trójmiejskiego środowiska muzycznego. Początek wydarzenia w piątek, 4 lutego, o godz. 18.00 na antenie Dwójki. Koncert będzie dostępny również – w streamingu wideo – na Facebooku i kanale YouTube stacji oraz na stronie dwojka.polskieradio.pl. Wydarzenie z udziałem publiczności – z zachowaniem reżimu sanitarnego. Zaproszenia można zdobyć słuchając Dwójki.

Brzmienie Nene Heroine opisywane jest jako połączenie jazzu i psychodelicznego rocka, ale nie brak w nim dubu, faktur elektronicznych i wyraźnych, zapadających w pamięć melodii. W twórczości kwintetu kluczową rolę często przejmuje improwizacja, a jak podkreślają członkowie zespołu – w trakcie koncertów lubią zaskakiwać nie tylko publiczność, ale także siebie nawzajem. – Nie chcemy szufladkować naszej muzyki. Dążymy do tego, aby także ktoś, kto na co dzień nie słucha jazzu, yassu, czy hip-hopu mógł po koncercie Nene Heroine wziąć z naszej twórczości coś dla siebie i chciał wrócić do naszej muzyki – mówi Piotr Chęcki, saksofonista zespołu.

Program koncertu skupiony będzie wokół repertuaru, jaki znalazł się na debiutanckim albumie „Total Panorama” (2019), wydanym przez niezależne trójmiejskie wydawnictwo Alpaka Records. Płyta zawierająca muzykę silnie osadzoną we współczesnych brzmieniach została zarejestrowany w sposób analogowy i zebrała niezwykle entuzjastyczne recenzje – nie tylko w branżowych mediach jazzowych. Co potwierdza, że słuchacze Nene Heroine to publiczność znacznie szersza, niż zamknięte grono wielbicieli tylko jednego gatunku muzycznego.

Występy trójmiejskiego zespołu to nie tylko dźwiękowa wyprawa w nieznane, ale także nietypowe – jak na polską scenę jazzową – podejście do wizualnego aspektu występu. – Dla nas koncert nie składa się tylko z muzyki, ale to cały spektakl. Jeżeli możemy znaleźć w rewirach pozamuzycznych dodatkowy środek przekazu, sposób wyrażania siebie, to zawsze to robimy – dodaje Piotr Chęcki. 

Podczas koncertu dla radiowej Dwójki i jej słuchaczy Nene Heroine zagra w składzie: Piotr Chęcki – saksofon, Michał Zienkowski – gitara, Tomek Sadecki – bas, Mikołaj Basiukiewicz – instrumenty klawiszowe, Sławek Koryzno – perkusja.​

Ten zespół nie lubi kompromisów, a jazz traktuje wyłącznie jako punkt wyjścia do dźwiękowych poszukiwań, których celem jest znalezienie oryginalnego języka muzycznego – mówi Roch Siciński, jeden z kuratorów cyklu Jazz.PL radiowej Dwójki, zarazem gospodarz piątkowego wieczoru w Studiu S3, w którym odbędzie się koncert.

  • Cykl „Jazz.PL”, organizowany przez radiową Dwójkę, stanowi najbogatszą ofertę koncertową w Polsce skierowaną do miłośników muzyki jazzowej. W piątkowych audycjach można usłyszeć przekrój rodzimego środowiska jazzowego. „Jazz.PL” emitowany jest na falach dwójki oraz online na: Facebooku, kanale YouTube stacji i dwojka.polskieradio.pl.
  • Początek koncertu Nene Heroine – w piątek, 4 lutego, o godz. 18.00.
  • Zaproszenia do zdobycia na antenie Dwójki w audycjach: „Poranek Dwójki”, „Teraz jazz” i „Wybieram Dwójkę”.
  • Wszystkie dotychczasowe koncerty z cyklu „Jazz.PL” do obejrzenia tu