RUSZYŁ KONKURS II NASZE MUZYCZNE ŹRÓDEŁKO

Polskie Radio Dzieciom i Radiowe Centrum Kultury Ludowej zapraszają dzieci od 3. do 15. roku życia, muzykujące rodziny oraz zespoły amatorskie do wzięcia udziału w Konkursie „II Nasze Muzyczne Źródełko”. To kolejna odsłona wydarzenia cieszącego się ogromną popularnością wśród osób, które uwielbiają muzykę ludową i folkową. Nagrodą jest występ na uroczystym koncercie zorganizowanym przez Polskie Radio Dzieciom i Radiowe Centrum Kultury Ludowej. Konkurs został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Ministra Edukacji i Nauki.

Po sukcesie pierwszej odsłony wydarzenia w 2020 roku, Polskie Radio Dzieciom i Radiowe Centrum Kultury Ludowej ogłosiło Konkurs „ II Nasze Muzyczne Źródełko”. –Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele jest w Polsce miejsc, gdzie dzieci poznają muzykę ludową (choć mogłoby być ich więcej). Ludowe instrumenty czy dawne pieśni wykorzystywane są do rodzinnego muzykowania. Wielu rodziców, szczególnie w niektórych regionach, posyła dzieci na zajęcia w ośrodkach kultury czy zespołach folklorystycznych, gdzie wprowadzane są nie tylko w świat ludowej muzyki, ale też w tradycje swojego regionu. Muzyka ludowa jest zresztą wprost stworzona do przeżywania jej we wspólnocie. Doskonale pokazał to ubiegłoroczny, pierwszy Konkurs „Nasze Muzyczne Źródełko” zorganizowany przez Polskie Radio Dzieciom i Radiowe Centrum Kultury Ludowej – mówi Piotr Kędziorek, szef Radiowego Centrum Kultury Ludowej. Nasza propozycja spotkała się z bardzo szerokim odzewem, napłynęło ponad 200 zgłoszeń od muzykujących rodzin, zespołów i młodych solistów. Mamy nadzieję, że w tym roku zainteresowanie będzie jeszcze większe – dodaje.

Aby wziąć udział w konkursie, należy nagrać utwór ludowy lub folkowy, a następnie gotowy plik w wersji audio dołączyć do specjalnego formularza, który jest dostępny na stronie zrodelko.polskieradio.pl. Utwory mogą być własną wersją istniejącej już piosenki (tzw. cover) lub napisaną i nagraną przez siebie piosenką autorską. Udział w konkursie oznacza akceptację Regulaminu.  Zgłoszenia przyjmowane są do 24 października.

Do wyboru są cztery kategorie: od 3 do 6 lat, od 7 do 10 lat, od 11 do 15 lat i rodzinna (zespołowa) – przy czym liczba dzieci poniżej 15 lat w zespole musi być większa niż połowa zespołu. 

Utwory (śpiewane, grane lub grane i śpiewane) oceniać będą: Daria Druzgała – dyrektorka Polskiego Radia Dzieciom, Hanna Szczęśniak – dziennikarka Radiowego Centrum Kultury Ludowej, prowadząca audycję „Źródełko” w Polskim Radiu Dzieciom, Paula Kinaszewska – aktorka, skrzypaczka i wokalistka, prowadząca zespół „Wesołe Mazurki z Pragi”, z którym wykonuje nasz rodzimy folklor, liderka zespołu „WoWaKin” oraz jej syn Józio Woźniak – od małego związany z muzyką ludową, a także Piotr Dorosz – etnomuzykolog, harmonista i akordeonista, twórca własnej kapeli, jeden z prowadzących audycje „Źródełko” w Polskim Radiu Dzieciom.

Lista finalistów ogłoszona zostanie 31 października w audycji „Źródełko” na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Na ich utwory emitowane na antenie Polskiego Radia Dzieciom głosować będzie można od 31października do 14 listopada.