„DOMÓWKA Z DWÓJKĄ”: AWANGARDOWY DUET ELETTROVOCE EKSPERYMENTUJE Z GŁOSEM I ELEKTRONIKĄ

– Ponieważ na co dzień Akademia Muzyczna we Wrocławiu jest naszym domem, to właśnie tutaj postanowiliśmy zagrać dla Państwa ten minikoncert – mówi Agata Zubel, wokalistka awangardowo-eksperymentalnego duetu ElettroVoce, zapraszając na najbliższą „Domówkę z Dwójką”. Emisja wydarzenia w sobotę 12 grudnia o godz. 19.00 – na antenie Programu 2 Polskiego Radia, stronie internetowej i Facebooku stacji oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.

Duet ElettroVoce powstał w wyniku współpracy dwojga kompozytorów: Agaty Zubel i Cezarego Duchnowskiego. Oboje charakteryzuje szczególne podejście do muzyki – fascynacja barwą, poszerzanie możliwości wykonawczych, nieustające poszukiwanie. Dla Zubel, która zajmuje się również awangardową wokalistyką, była to chęć odnalezienia nowych sposobów ekspresji wokalnej. Dla Duchnowskiego – poszukiwanie nowych kontekstów dla tradycyjnych instrumentów. Znalazło to szczególny wyraz w wykorzystaniu ludzkiego głosu – stąd spora liczba utworów z jego wykorzystaniem.

Duet ElettroVoce występował na licznych festiwalach muzyki współczesnej w Polsce i zagranicą. Ich utwory wielokrotnie były nagrywane przez Polskie Radio. W 2005 roku artyści otrzymali nagrodę specjalną dla „najlepszego zespołu z elektroniką” na prestiżowym konkursie wykonawstwa muzyki współczesnej „Gaudeamus” w Holandii. W 2008 Zubel i Duchnowski zostali uhonorowani Wrocławską Nagrodą Muzyczną za płytę „ElettroVoce” – dwupłytowy album wydany z okazji 50-lecia Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia (1957-2007), zawierający zbiór ich nagrań zarejestrowanych przez Polskie Radio w latach 2004 i 2006.

W tym roku Agata Zubel i Cezary Duchnowski wystąpili na koncercie inauguracyjnym festiwalu Warszawska Jesień 2020. – W zawodzie, który uprawiamy, możemy spotykać się z cudownymi muzykami, możemy razem uprawiać muzykę, prawykonywać i wykonywać utwory – mówiła wokalistka w Dwójkowej audycji „Cafe Muza”. – Im wspanialsze są te spotkania, z coraz lepszymi muzykami, z coraz lepszymi dyrygentami, tym bardziej to nas ubogaca i rozwija wszystkie aspekty: wykonawcze, kompozytorskie i twórcze – dodaje Agata Zubel.

Transmisja koncertu w sobotę 12 grudnia o godz. 19.00 – na antenie, stronie internetowej i Facebooku Dwójki oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.