Rocznica śmierci Fryderyka Chopina – specjalne audycje w POLSKIm RADIu CHOPIN

W sobotę, 17 października, minie 171 lat od śmierci Fryderyka Chopina. Aby uhonorować rocznicę swego patrona Polskie Radio Chopin przygotowało specjalne audycje, poświęcone ostatnim chwilom kompozytora. W programie – oprócz muzyki Chopina – znajdą się również utwory innych twórców, które kojarzą się ze śmiercią wybitnego artysty.

Zamiast fiołków, ulubionych kwiatów kompozytora, Polskie Radio Chopin przygotowało kilka audycji specjalnych. O godzinie 14.00 wybrzmi – i to w różnych, czasem skrajnie odmiennych wykonaniach – ponadczasowe, fascynujące Requiem Mozarta. Utwór, który Chopin osobiście wybrał na swój pogrzeb, zaprezentują Magdalena Łoś i Klaudia Baranowska.

Dwie wieczorne audycje poświęcone będą ostatnim dniom życia Fryderyka Chopina. O wielu szczegółach tych chwil oraz okolicznościach pamiętnego pogrzebu kompozytora, który stał się elektryzującym wydarzeniem dla elit romantycznego Paryża, opowiedzą o godzinie 19.00 Bartosz Korzeniewski i Marcin Majchrowski. A o godzinie 20.00 autorzy przyjrzą się niezwykłemu kulturowemu artefaktowi, czyli masce pośmiertnej Fryderyka Chopina.

Swoje specjalne wydania będą miały też stałe pozycje w ramówce. W porannej audycji Małgorzaty PęcińskiejWeekendowe potpourri” (godz. 8.00) wysłuchamy Largo Es-dur op. posth. i Sonaty b-moll op. 35 Fryderyka Chopina, której fragment – Marsz żałobny – zabrzmiał podczas pogrzebu autora. W programie znajdą się także Pieśni żałobne do mszy świętej za dusze zmarłych d-moll Stanisława Moniuszki oraz Ein deutsches Requiem op. 45 Johannesa Brahmsa.

Przypadająca w sobotę rocznica śmierci Fryderyka Chopina jest także dobrym momentem, żeby przedstawić kilka ważnych utworów, które niezbyt często mamy okazję usłyszeć – czy to w żywych wykonaniach, czy w nagraniach. O godzinie 17.00 w audycji „Chopin: odloty – przylotyKrzysztof Teodorowicz zaprezentuje więc znakomity poemat symfoniczny Żelazowa Wola Sergiusza Liapunowa, pomyślany jako wyraz hołdu dla Fryderyka Chopina z okazji stulecia jego urodzin, szczególnie uroczyście obchodzonych w 1910 r.  w Sankt Petersburgu. Rarytasem repertuarowym jest również utwór Tombeau de Chopin Aleksandra Tansmana, napisany na obchody stulecia śmierci naszego kompozytora. Dopełnieniem programu będą lubiane Wariacje na temat Chopina katalońskiego kompozytora Frederica Mompou.

           Przypominamy także o cotygodniowych serwisach kulturalnych z zapowiedziami najciekawszych propozycji Polskiego Radia Chopin w każdą środę na Facebooku i stronie programu.