„DOMÓWKA Z DWÓJKĄ” – JAN JAKUB BOKUN i JAKUB KOŚCIUSZKO ZAPRASZAJĄ DO ŚWIATA KAMERALISTYKI

W kolejnym wydaniu „Domówki z Dwójką“ usłyszymy autorów wydanej w ubiegłym roku płyty „À la carte 2”. – Zagramy dla Państwa muzykę francuską, utwory specjalnie dla nas napisane, klezmer fusion, world jazz, a także valses musettes – zapowiadają swój koncert klarnecista Jan Jakub Bokun i grający na gitarze klasycznej Jakub Kościuszko. Emisja wydarzenia w sobotę 10 października od godz. 19.00 – na antenie Programu 2 Polskiego Radia, stronie internetowej i Facebooku stacji oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.

Bokun/Kościuszko Duo to pochodząca z Wrocławia formacja klarnetowo-gitarowa, której celem jest ponowne odkrywanie arcydzieł muzyki kameralnej od Bacha i Schuberta, przez muzykę francuską ostatniego wieku, aż po najnowszą literaturę kameralną i solową oraz klezmer fusion. Bezpośrednim impulsem do założenia duetu było zamiłowanie muzyków do kameralistyki. Występują oni również z orkiestrami, grając Double concerto Astora Piazzolli w aranżacji na klarnet, gitarę i smyczki. A ich trasa koncertowa obejmowała m.in. takie miasta, jak: Tokio, Nowy Jork, Paryż czy Praga.


Po wydanym w 2015 roku krążku „À la carte“, który zyskał pięciogwiazdkowe recenzje, klarnecista i dyrygent Jan Jakub Bokun oraz wirtuoz gitary Jakub Kościuszko powrócili z krążkiem zatytułowanym „À la carte 2” (2019). Album ten zawiera kilka światowych premier fonograficznych utworów napisanych specjalnie dla duetu (Woś, Drozd), XX-wieczną muzykę francuską (Ravel, Connesson), kompozycje gatunku valses musettes (Viseur, Galliano), a także klezmer fusion (Yom) oraz world jazz (‎McDonald).


– Cieszę się, że dołączymy do grona artystów, który mieli okazję zagrać dla słuchaczy Dwójki. Kiedy słuchałem Andrzeja Filończyka w jednej z pierwszych „Domówek” pomyślałem sobie, że wspaniale byłoby wziąć w czymś takim udział – mówi Jan Jakub Bokun, który będzie współgospodarzem – obok Jakuba Kościuszki – najbliższej odsłony cyklu.
– Pretekstem do spotkania jest oczywiście nasz nowym album, pełen pemierowych kompozycji, z których jedną – „Scherzino” Łukasza Wosia – zagramy dla Państwa w sobotę. Bardzo wierzę, że będzie to program, który przypadnie słuchaczom do gustu – dodaje klarnecista.


Transmisja koncertu w sobotę 10 października o godz. 19.00 – na antenie, stronie internetowej i Facebooku Dwójki oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.