POLSKIE RADIO CODZIENNIE GRA POLSKĄ MUZYKĘ I WSPIERA RODZIMYCH ARTYSTÓW

Ponad połowę piosenek granych przez wszystkie anteny publicznego nadawcy stanowią utwory wykonywane w języku polskim (51,3%). Muzyka ta obecna jest nie tylko w postaci piosenek rodzimych wykonawców, ale również w formie setek godzin koncertów, recitali i specjalnych domowych występów polskich artystów – dostępnych online na portalu polskieradio.pl i w mediach społecznościowych.

Ponad połowa piosenek nadawanych w programach Polskiego Radia S.A. wykonywana jest w języku polskim (51,3%). Do tego dochodzą jeszcze utwory polskich kompozytorów muzyki poważnej i jazzu oraz muzyka grana przez polskich wykonawców. Od 1 stycznia do 31 sierpnia br. radiowa Jedynka nadała łącznie 1131 godzin piosenek śpiewanych po polsku (57% oferty muzycznej anteny). W tym samym okresie Dwójka zaprezentowała łącznie 244 godziny utworów wykonanych w języku polskim (47% oferty anteny), Trójka – 1109 godzin (41% oferty muzycznej anteny); Czwórka – 1587 godzin piosenek śpiewanych po polsku (42% oferty muzycznej anteny); Polskie Radio Dzieciom – 1864 godziny piosenek śpiewanych po polsku (52% oferty muzycznej anteny), a Polskie Radio Chopin ze względu na swój charakter nadaje niemal wyłącznie muzykę polskich kompozytorów lub wykonawców.


Szeroką ofertę dla słuchaczy polskiej muzyki oferuje tradycyjnie Program 1 Polskiego Radia – nie tylko w codziennych audycjach muzycznych, ale również w trakcie akcji antenowej „Maj Polskiej Piosenki” (1-3 maja na antenie tej stacji grane są tylko piosenki rodzimych artystów). Koncerty rodzimych wykonawców Jedynka prezentuje w: „Scenie Szpilmana”, „Studiu Piosenki Polskiego Radia”, „Słodkim Radiu Retro” i „Kawiarence Słodkiego Radia Retro” oraz w swojej flagowej audycji „Lato z Radiem” (w 2020 roku realizowanej w formie on-line).


Nazywany największą Filharmonią w kraju Program 2 Polskiego Radia nadaje muzykę polską każdego dnia – zarówno utwory muzyki poważnej, jak i jazzowej, awangardowej, filmowej, folkowej oraz z pogranicza gatunków. Dwójka transmituje – również w okresie pandemii – koncerty z polską muzyką z Filharmonii Narodowej, NFM we Wrocławiu, NOSPR-u w Katowicach oraz festiwali (m.in. Chopin i jego Europa, Wratislavia Cantans, Warszawska Jesień, Festiwalu Przed Wielkim Konkursem i Ludwiga van Beethovena). W ostatnich miesiącach Dwójka dodatkowo wspiera polskich artystów w wyjątkowy sposób – co tydzień zaprzyjaźnieni ze stacją muzycy nadają koncerty ze swoich domów, pracowni czy ogrodów na antenie oraz na stronie internetowej i w mediach społecznościowych. W cyklu „Domówka z dwójką” odbyło się i zostało wyemitowanych już 25 koncertów.


Muzyka polska w Dwójce to także dziesiątki autorskich audycji, w tym oryginalna, codzienna „Fantazja polska”, w której – w wymiarze ponad 22 godzin tygodniowo – pojawiają się dzieła dawne i najnowsze utwory polskich kompozytorów, najczęściej w interpretacjach polskich wykonawców.


Radiowa Trójka słynie nie tylko ze znakomitej muzycznej playlisty, w której niemal codziennie debiutują piosenki rodzimych artystów reprezentujących rock, alternatywny pop, jazz czy muzykę elektroniczną i klubową. Corocznie organizowany „Polski Top Wszech Czasów” (1-2 maja) elektryzuje tysiące fanów, którzy głosują na swoje ulubione utwory rodzimych artystów. A wreszcie polski repertuar jest stale obecny w trakcie – transmitowanych na antenie i on-line – cotygodniowych (najczęściej niedzielnych) koncertów z Muzycznego Studia im. Agnieszki Osieckiej. Występ w tym miejscu uznawany jest przez polskich artystów i muzyków za prawdziwą nobilitację.


Słynąca ze wspierania twórczości rodzimych artystów cyfrowa Czwórka (m.in. w postaci popularnego i prestiżowego konkursu dla debiutantów „Wydaj płytę z Będzie Głośno”), na początku pandemii podjęła działania mające na celu wspomóc polskich muzyków w trudnej sytuacji spowodowanej ograniczeniami wynikającymi z pandemii (brak możliwości koncertowania, a tym samym zarabiania pieniędzy). Nie tylko wprowadziła do ramówki audycję wypełnioną wyłącznie muzyką polskich artystów („Brzmi dobrze, bo polskie”), ale również udostępniła DJ-om swoją antenę i zaprosiła do współpracy przedstawicieli polskiej sceny klubowej, którzy mogli prezentować swoje sety. Dzięki temu słuchacze mogli poczuć się jak w klubie, nie wychodząc z domu. W ramówce stacji nie brak również retransmisji koncertów polskich wykonawców, które odbyły się w studiu Czwórki czy zostały zarejestrowane podczas Festiwalu Up To Date w Białymstoku.